Milliárdokat fizethet az APEH

Jogsértőnek minősítette a Legfelsőbb Bíróság az adóhatóság áfaarányosítással kapcsolatos eljárását. A jogerős ítélet szerint az áfatörvény egyik korábbi szabálya ellentétes volt az EU rendelkezéseivel, ezért a bíróság megsemmisítette az adóhatóság határozatát. A döntés nyomán akár több tíz milliárd forintot is követelhetnek az államtól az érintett cégek.

Jakubász Tamás
2008. 02. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Legfelsőbb Bíróság (LB) november 27-i döntésében megállapította, hogy az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) 2004. május elseje és 2006 januárja között az Európai Unió rendelkezéseivel ellentétes szabályt alkalmazott. A magyar áfatörvény adóarányosításról szóló rendelkezései a jogszabály 2006. január elsejei módosításáig ugyanis ellentétben álltak a közösségi joggal.
A bíróság elé kerülő perben Horváth Sándor ügyvéd két bányavállalkozást képviselt. A szakember lapunknak elmondta: a társaságok 2004-ben és 2005-ben állami támogatást kaptak a tevékenységükkel járó természeti károk helyreállítására. A cégek az uniós jogszabályoknak megfelelően jártak el, ám az APEH az akkoriban hatályos magyar rendelkezésekre hivatkozva magatartásukat jogsértőnek minősítette. A bányavállalkozások az adóhatóság határozatainak felülvizsgálatáért fordultak bírósághoz.
Horváth Sándor elmondta: az áfatörvény 2006. január elsejéig úgy rendelkezett, hogy azok a vállalkozások, amelyek állami támogatásban részesültek, nem élhettek az áfaarányosítás eszközével. Emiatt az érintett cégek nem igényelhették vissza az őket jogszabály szerint megillető áfát. Horváth közölte: a 2006 januárjáig hatályos szabályok szerint amennyiben egy vállalkozás állami támogatást kapott, teljes tevékenysége áfamentesnek minősült, vagyis áfát egyáltalán nem igényelhetett vissza.
A Legfelsőbb Bíróság megállapította: ez a rendelkezés ütközött az EU jogszabályaival. Az LB indokolásában kifejtette: az EU 1977-ben meghozott hatodik számú irányelve egyértelműen meghatározza azokat a kivételeket, amelyek esetén adóarányosítás nem alkalmazható. Minden más tagállami korlátozást azonban kifejezetten tiltott. A magyar áfatörvény 2006 januárjáig hatályos rendelkezése ugyanakkor az uniós direktívában foglalt kivételeken kívül más esetekre is kiterjesztette a korlátozást, ami ellentétes volt a közösségi joggal.
A bíróság a továbbiakban azt vizsgálta, hogy a magyar hatóságoknak mikortól kellett alkalmaznia az EU irányelvét. A legmagasabb bírói fórum rámutatott: a luxembourgi Európai Bíróság több döntésében is kimondta, hogy a hatodik számú irányelv szabályai akár közvetlenül is alkalmazhatók. Ez azt jelenti, hogy az APEH-nak akkor is az uniós direktíva rendelkezései szerint kellett volna eljárnia, ha a magyar jog az irányelvvel ellentétes szabályokat fogalmaz meg. A Legfelsőbb Bíróság kimondta még: Magyarország a csatlakozási szerződésben vállalta, hogy a belépés időpontjától jogrendszerét teljes egészében harmonizálja az EU jogrendjével. Ebből az következik, hogy az APEH gyakorlata az uniós csatlakozástól a törvény módosításáig, azaz 2006 elejéig jogsértő volt.
Horváth Sándor szerint az LB döntése precedensértékű. Az érintett vállalkozások tömegesen követelhetik az adóhatóságtól a jogellenesen visszatartott pénzeket. A Pénzügyminisztérium korábbi számításai szerint több tíz milliárd forinttal rövidítette meg ez a szabály a hazai vállalkozásokat. Érdeklődésünkre az APEH-nál elmondták: az ítéletet még nem kapták meg, álláspontjukat a jogerős döntés kézhezvétele után alakítják ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.