Óriási csődhullám

Megtízszereződhet a világban azoknak a cégeknek a száma, amelyek nem képesek törleszteni korábban felvett tartozásukat – ezt jósolja 2008-ra a Moody’s múlt héten megjelent statisztikája. A vállalati csődök a hitelminősítő szerint két évtizedes csúcsukra kerültek, miközben az ingatlanárverések csak az Egyesült Államokban több mint kétmillió adóst érinthetnek.

2008. 02. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bizakodik a G7. A világ még nagyobb kihívásokkal néz szembe, de a gazdaság alapjai továbbra is erősek – áll a legfejlettebb országokat tömörítő G7 pénzügyminisztereinek és jegybanki vezetőinek szombati, Tokióban kiadott nyilatkozatában. A G7 tagállamai – az Egyesült Államok, Kanada, Nagy-Britannia, Németország, Franciaország, Olaszország és Japán – szerint a világgazdaság sérülékenysége és lelassulása elsősorban a hitelszűke, a magas energiaárak, az ingatlanpiaci helyzet romlása és a növekvő infláció következménye. A közlemény szerint az Egyesült Államok fejlődése jelentősen mérséklődik, de csak rövid távon várható lejtmenet, az idei év pedig összességében pozitív szaldóval zárulhat. A G7 összes tagállamában csökkenő fejlődésre számítanak a tárcavezetők, míg a feltörekvő országokkal kapcsolatban a bővülést továbbra is erőteljesnek, bár a korábban várttól gyengébbnek jósolják. A nyilatkozatban a hetek közös fellépést ígértek a hitelválság megfékezésére. Felkérték az olajexportőr államokat, hogy növeljék kitermelésüket, valamint felszólították Kínát, hogy saját valutájának árfolyamát rugalmasabban, a piaci realitásoknak megfelelően kezelje. A pénzügyminiszterek megkérték a világ vezető hitelintézeteit, hogy a pénzügyi stabilitás elérése érdekében minél hamarabb hozzák nyilvánosságra veszteségeiket és a tavalyi mérlegüket.


Szaporodnak a fizetésképtelen cégek a Moody’s hitelminősítő e hónap elején megjelent előrejelzése szerint: januárban két évtizedes rekordszintre emelkedett a csőd szélére kerülők aránya, amely idén meghaladhatja az öt százalékot is. A befektetőház szerint az eladósodott cégek száma világszerte növekedni fog, de a legkedvezőtlenebb helyzetbe az amerikai vállalatok kerülhetnek. A Moody’s jelentése leszögezi: egy jelentősebb tengerentúli recesszió esetén a bedőlő vállalkozások aránya meghaladhatja a tíz százalékot.
Az elemzők egyöntetűen úgy vélekednek, hogy a folyamat hátterében a múlt év közepéig tartó, elsősorban hiteleken alapuló vállalatfelvásárlási hullám áll, emellett az, hogy a fúziókhoz gyakran felelőtlenül kihelyezett és kevés jogi feltétellel körülbástyázott kölcsönöket használtak fel. Aggasztóan magas azoknak a vállalategyesüléseknek a száma, ahol a pénzügyi hátteret nem az egyes cégek – adott esetben az anyavállalatok – saját tőkéje szolgáltatta, hanem 50–90 százalékban banki hitel. Az utóbbi években a túl könnyen, túl alacsony kamatra kínált forrásoknak csak kevesen tudtak ellenállni, miközben a vállalati csődök száma alacsony maradt. Ez a tendencia a hitelválság következtében elapadó pénzforrások miatt most 180 fokos fordulatot vesz, és 2009 elejére a tavalyi bedőlések közel ötszöröse várható. Beigazolódni látszanak tehát azok a félelmek, hogy az elmúlt évek túlköltekezéseinek nem lesz valós fedezete, és a hitelválság nem fogja kímélni az üzleti szférát sem. A Citigroup legfrissebb elemzése szerint a cégek tartozásait egy esetleges amerikai recesszió akár meg is többszörözheti.
Eközben a jelzáloghitel-piacon is egyre rosszabb mutatókkal kalkulálnak a befektetési házak. A The New York Timesban megjelent elemzések szerint a magasabb kamatra felvett, úgynevezett másodlagos jelzálogkölcsönöknél minden második adós fizetési késedelemben van, és minden ötödik hitel bedőlés előtt áll. Statisztikák szerint a legnagyobb amerikai bankok a válság miatt december végéig hatvanmilliárd dollár veszteséget írtak le.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.