Hozzáfűzte: Kijevnek és Moszkvának minden kérdésben sikerült megállapodnia, s a Gazpromot is teljes mértékben kielégítik az ukrán fél által tett javaslatok.
Viktor Juscsenko azt hangsúlyozta, hogy napokon belül közös, orosz–ukrán bizottságot állítanak fel a gázszállítás új rendszerének kidolgozására, és Ukrajna már csütörtökön megkezdi a múlt esztendő végén felhalmozott gázadósságának törlesztését. Ezzel együtt Juscsenko közölte azt is, hogy Ukrajna továbbra is 179,5 dollárt fizet ezer köbméternyi gázért.
A másfél órásra tervezett megbeszélés helyett több mint három óra hosszat tanácskozott tegnap négyszemközt Moszkvában Vlagyimir Putyin és Viktor Juscsenko. A megbeszéléssel kapcsolatban az orosz elnök tanácsadója, Szerhej Prihogyko az Interfax hírügynökségnek adott nyilatkozatában elmondta, hogy azon a két ország viszonya fejlődésének alapvető irányai, a kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok perspektívája, a gázügyek, a fekete-tengeri flotta és általában a jövőt érintő kérdések szerepelnek napirenden.
*
Prihogyko különös hangsúlyt adott a humán szférában való együttműködésnek, amelynek vonatkozásában az utóbbi időben jó néhány „komolyan fájó pont” került a felszínre abból adódóan, hogy az ukrán hatalom „nemzeti színezetet igyekszik kölcsönözni a történelemnek, amivel gyakorlatilag oroszellenes megvilágítást ad a két ország közös történelmi múltja eseményeinek”. Ugyancsak a „nagyon érzékeny” kérdések meglétére utalt a négyszemközti megbeszélés kezdetén Viktor Juscsenko, nyomban hozzáfűzve azonban azt is, hogy Kijev – amely abból indul ki, hogy Oroszország Ukrajna egyik legfontosabb stratégiai partnere volt és marad a jövőben is – készen áll a párbeszédre. – Valóban nagyon sok témát kell áttekintenünk – vette át a szót Putyin elnök, aki külön is köszönetet mondott vendégének azért, hogy az ukrán belpolitikai helyzet ellenére is sort kerített a látogatásra.
Az államfők megbeszélését követően került sor a Juscsenko–Putyin államközi bizottság második ülésére, amelyen kiemelt kérdésként szerepelt a fűtőanyag- és az energetikai szférában való együttműködés. Putyin a két ország lehetőségei egyesítésének fontosságát hangsúlyozva leszögezte: a közös nagy projektek megvalósítása ebben a szférában nem csupán az ukrán–orosz kapcsolatokat erősíti meg, hanem jelentősen hozzájárul a stratégiai együttműködés fejlődéséhez is. – Vannak ugyan problémák, ám ezek nem lehetnek akadályai egy új minőségi együttműködés, a valóban reális stratégiai partnerség kialakításában – szögezte le az orosz államfő, hozzáfűzve, ennek elérése Oroszország és Ukrajna alapvető érdeke.
Kevéssel a megegyezés után Vlagyimir Putyin ismertette Moszkva álláspontját Ukrajna esetleges NATO-csatlakozás kapcsán. Az államfő kijelentette: ha Kijev tagja lesz az észak-atlanti szövetségnek, orosz rakétákat irányíthatnak a szomszédos országra.
Zelenszkij lehetséges utódja elmondta, meddig tart a háború
