Pinokkió Budapesten hódít

Interaktív tárlatra, amolyan olaszos, beleszólós meseelőadásra várják a gyerekcsoportokat a budapesti Olasz Intézetbe, ahol csütörtökig látható a Pinokkió a jogok világában című kiállítás. Az UNICEF támogatta program a gyermeki jogokat is hivatott népszerűsíteni, legnagyobb erénye mégis, hogy a számítógépes játékokkal szemben a kézzelfoghatóság alternatíváját nyújtja.

Sashegyi Zsófia
2008. 02. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csütörtökig tölti vakációját a gyermekgyűlölő, magának való író fantáziájának sanyarú sorsú szüleménye, a világ legnépszerűbb fabábúja a budapesti Olasz Intézetben (VIII. kerület, Bródy Sándor utca 8.). Carlo Collodi Pinokkiója szinte minden vizuális feldolgozásban megjelenik a különleges kiállításon, amely most először hagyta el Olaszországot, és amelyen a célba vett 5–13 éves korosztály a marionettbábunak nemcsak a fizimiskájával, de sorsával is megismerkedhet, sőt, tovább is gondolhatja azt. Így alakult a Pinokkió a jogok világában címet viselő kiállítás csaknem harminc éven át, és így alakul ezután is, apró adalékokkal bővítve a fabábú eredeti történetét.
Pinokkió korántsem szokványos, csínytevésekkel és csapásokkal övezett pályafutása mindenki számára ismerős. A nagy orrú mesefigura története az egész világot bejárta, tekintve, hogy Collodi több mint 350 nyelvre lefordított könyve a Biblia és a Korán után a legnépszerűbb olvasmány – a Harry Potter hozzá képest csak halovány csillag valahol a távoli horizonton. A kiállítás előcsarnokában felhalmozott kötetek végeláthatatlan tarkaságban kínálnak alternatívát Pinokkió vizuális ábrázolására, de mielőtt az aprók belépnének a 23 stációs tárlatra, a kis fabábú ruhadarabjaiba bújva vethetnek le magukról minden, felnőttek által kínált prekoncepciót. Collodi végső formáját 1883-ban elnyert történetét először a Giornale di Bambini című gyermeklap közölte, folytatásokban. Az ebadta komisz kölyök e lap oldalain halt meg először, és mivel az olvasóközönség a halála után tüntetően felhagyott az újság vásárlásával, a szerkesztők kénytelenek voltak Collodinak busás összeget ígérni a folytatásért. A Walt Disney által is feldolgozott mese főhőse megszámlálhatatlanul sok formában öltött testet, de kevesen tudják, hogy a legelterjedtebb, zöld-piros ruhás, csúcsos sapkás verzió Savinio mester keze alól került ki. Ez a szobor szintén megtalálható az Olasz Intézetben, ahová a kiállítást az UNICEF hozta el, amely Pinokkió történetén keresztül igyekszik megismertetni a legkisebbeket a gyermekek jogait rögzítő konvencióval, és bár az ötlet jó, nemzetközi mezőnyben még nem állja meg a helyét, hiszen a látogatóknak átnyújtott kiadvány csak olasz nyelven tartalmazza az említett információkat.
Pinokkió mindennek ellenére diadalt arat, a mese kulcsjeleneteinek miniatürizált ábrázolása életre kelti a sokféle szimbolikát ötvöző eseményeket, és a gyerekek tanulságokkal teli útján együtt bukdácsolnak, botladoznak a kis csínytevő fabábúval egy virtuális világ nagyon is valóságos, fantáziát izgató díszletei között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.