Csütörtökig tölti vakációját a gyermekgyűlölő, magának való író fantáziájának sanyarú sorsú szüleménye, a világ legnépszerűbb fabábúja a budapesti Olasz Intézetben (VIII. kerület, Bródy Sándor utca 8.). Carlo Collodi Pinokkiója szinte minden vizuális feldolgozásban megjelenik a különleges kiállításon, amely most először hagyta el Olaszországot, és amelyen a célba vett 5–13 éves korosztály a marionettbábunak nemcsak a fizimiskájával, de sorsával is megismerkedhet, sőt, tovább is gondolhatja azt. Így alakult a Pinokkió a jogok világában címet viselő kiállítás csaknem harminc éven át, és így alakul ezután is, apró adalékokkal bővítve a fabábú eredeti történetét.
Pinokkió korántsem szokványos, csínytevésekkel és csapásokkal övezett pályafutása mindenki számára ismerős. A nagy orrú mesefigura története az egész világot bejárta, tekintve, hogy Collodi több mint 350 nyelvre lefordított könyve a Biblia és a Korán után a legnépszerűbb olvasmány – a Harry Potter hozzá képest csak halovány csillag valahol a távoli horizonton. A kiállítás előcsarnokában felhalmozott kötetek végeláthatatlan tarkaságban kínálnak alternatívát Pinokkió vizuális ábrázolására, de mielőtt az aprók belépnének a 23 stációs tárlatra, a kis fabábú ruhadarabjaiba bújva vethetnek le magukról minden, felnőttek által kínált prekoncepciót. Collodi végső formáját 1883-ban elnyert történetét először a Giornale di Bambini című gyermeklap közölte, folytatásokban. Az ebadta komisz kölyök e lap oldalain halt meg először, és mivel az olvasóközönség a halála után tüntetően felhagyott az újság vásárlásával, a szerkesztők kénytelenek voltak Collodinak busás összeget ígérni a folytatásért. A Walt Disney által is feldolgozott mese főhőse megszámlálhatatlanul sok formában öltött testet, de kevesen tudják, hogy a legelterjedtebb, zöld-piros ruhás, csúcsos sapkás verzió Savinio mester keze alól került ki. Ez a szobor szintén megtalálható az Olasz Intézetben, ahová a kiállítást az UNICEF hozta el, amely Pinokkió történetén keresztül igyekszik megismertetni a legkisebbeket a gyermekek jogait rögzítő konvencióval, és bár az ötlet jó, nemzetközi mezőnyben még nem állja meg a helyét, hiszen a látogatóknak átnyújtott kiadvány csak olasz nyelven tartalmazza az említett információkat.
Pinokkió mindennek ellenére diadalt arat, a mese kulcsjeleneteinek miniatürizált ábrázolása életre kelti a sokféle szimbolikát ötvöző eseményeket, és a gyerekek tanulságokkal teli útján együtt bukdácsolnak, botladoznak a kis csínytevő fabábúval egy virtuális világ nagyon is valóságos, fantáziát izgató díszletei között.
Hatalmas robbanással csapódott be Ukrajnában egy orosz rakéta + videó
