Mihamarabb el kell kezdeni a Feszty-körkép körül álló épület felújításának tervezését – mondta el lapunknak Szentkirályi Miklós, a Magyar Restaurátorkamara elnöke, aki a kulturális tárca megbízásából vizsgálta meg az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban található hatalmas festmény és az azt körülvevő rotunda állapotát. A szakember szerint a tetőszerkezetet szakaszonként, őszig, az esőzések és a havazás beállta előtt meg kellene újítani. – Erre a megelőző intézkedésre nemcsak azért van szükség, mert a tetőszerkezet hibái miatt a festményre egy helyen, a lábainál található terepasztalra, a diorámára pedig legalább tizenöt helyen csurog be az esővíz, de azért is, mert fennáll a gombásodás veszélye – fűzte hozzá Szentkirályi.
A kamara elnöke emlékeztetett, hogy a festményt, amelynek körülbelül 50 százalékát pusztította el egy gyújtóbomba, a hetvenes évek közepén kezdték restaurálni, és a munkát – beleértve az épület kialakítását is –1996-ra fejezte be egy lengyel restaurátorokból álló csapat. Az építkezést télen, rohammunkában fejezték be, és a födém szerkezete valószínűleg eredetileg is hagyott kívánnivalót maga után. A festmény viszonylag tiszta, egyelőre nem érte károsodás, az elkoszolódott diorámára viszont ráférne egy alapos felújítás. – Az emlékpark vezetésének javasoltam, hogy az épület tetőszerkezetének szakaszonkénti felújítását alapos előkészületek után mihamarabb kezdjék meg, és kérjenek fel egy restaurátor kollégát, aki a tervezőkkel együtt tud működni, hiszen a munkálatok alatt is komoly óvintézkedések szükségesek a műalkotás állapotának megőrzéséhez.
– Most, hogy a kulturális tárca is lépéseket tett az ügyben, sőt anyagi támogatást is kilátásba helyezett, remény van arra, hogy sikerül megmenteni a Feszty-körképet a jelenlegi állapotában – mondta el kérdésünkre az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark igazgatója, Horváth Gábor, aki tavaly tavasszal hívta fel először a közvélemény figyelmét a több mint százéves műalkotást fenyegető veszélyre. – Az én szavaimat alátámasztani látszik a minisztérium által kiküldött szakértő véleménye, aki az eddigi aggodalmaink mellett a gombásodás lehetőségére is rámutatott, s ha ez az épületen bekövetkezik, óhatatlanul átterjedhet a képre, s itt komoly károkat okozhat – tette hozzá az igazgató. Mivel több mint tíz éve nem volt felújítás a parkban, az igazgató most munkatársaival pályázatot ad be a Dél-alföldi operatív programhoz, s azt reméli, ha a minisztérium magára vállalja a tetőszerkezet megújításának költségeit, az itt nyert pénzzel a belső fejlesztéseket – az akadálymentesítéstől a kiállítások megújításáig – is elvégezhetik, s így ismét megáll majd a saját lábán a köztudottan kizárólag saját bevételeire támaszkodó intézmény. – A jelenlegi állapot már csak azért is tarthatatlan, mert a rossz szigetelésnek köszönhetően a decemberi gázszámlánk majdnem elérte a négymillió forintot. A jelenlegi felmérések szerint csak a tetőszerkezet felújításához 220 millió forint kell, s emellett a belső terek megújhodására, a berendezések korszerűsítésére még rengeteg támogatásra lenne szükségünk. – A honlapunkra decemberben került fel az a számlaszám, amelyre a nemzeti közadakozásban részt venni kívánók küldhetik adományaikat. – Több levelet is kaptunk külföldre szakadt magyaroktól, akik kifejezték segítő szándékukat – mondta Horváth Gábor, aki szerint úgy tűnik, hogy az elmúlt évben legalább azt sikerült elérni, hogy a problémára mindenki odafigyeljen. A festmény az állam tulajdona, s a magyar emberek számára a Feszty-körkép szoros kapcsolatban van a nemzeti identitástudattal. – Talán ezért is reménykedhetünk a nemzet összefogásában, a közadakozásban – bizakodott az igazgató.
Pánikot okozott Brüsszelben a Zelenszkij elleni tüntetésekhez vezető törvénymódosítás
