Pánikot okozott Brüsszelben a Zelenszkij elleni tüntetésekhez vezető törvénymódosítás

Több száz ukrán tüntetett kedden Kijevben, miután a parlament megszavazta, Volodimir Zelenszkij elnök pedig még este aláírta azt a törvénymódosítást, amely nagyobb ellenőrzést biztosít hivatalának a korrupcióellenes szervek felett. Az ukrán elnök lépése és az azt kísérő tüntetések teljes pánikot okoztak Brüsszelben: a Politico amiatt kesereg, hogy ezek után Orbán Viktor jogállamisági aggályokra hivatkozva igazolhatja Ukrajna uniós csatlakozásának akadályozását, az EUobserver a hatalmának és korrupt szövetségeseinek védelmével vádolja Zelenszkijt, a brüsszeli uniós bürokraták pedig aggodalommal követik az ukrán uniós csatlakozást veszélyeztető eseményeket.

2025. 07. 23. 19:35
Zelenszkij és Ursula von der Leyen Fotó: JONAS ROOSENS Forrás: ANP MAG
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Július 22-én az ukrán parlament olyan törvénymódosítást fogadott el, amely jelentősen megnöveli a főügyész hatalmát: mostantól beleszólhat a Különleges Korrupcióellenes Ügyészség (SAPO) és a Nemzeti Korrupcióellenes Iroda (NABU) által folytatott eljárásokba is. Volodimir Zelenszkij elnök még aznap aláírta a jogszabályt, amely – ellenzéki képviselők és független szakértők szerint – gyakorlatilag felszámolja Ukrajna két legfontosabb korrupcióellenes intézményének függetlenségét.

Zelenszkij
Zelenszkij lépése óriási felháborodást váltott ki Ukrajnában Fotó: ANDREAS SOLARO / AFP

A parlament és Zelenszkij lépése óriási felháborodást váltott ki Ukrajnában, Kijevben például több százan tüntettek a törvénymódosítás után. Az események jól érezhetően Brüsszelben is teljes zűrzavart okoztak. A brüsszeli Politico teljes tanácstalanságában arról írt, hogy Oroszország inváziója óta ez az első alkalom, hogy tüntetéseket tartottak Kijev utcáin, dacolva azzal a ténnyel, hogy továbbra is hadiállapot van érvényben Ukrajnában, és az oroszok naponta bombázzák az országot. Az emberek dühösek a „felháborító” reformokra, és dühüket Zelenszkijre, valamint hivatalára irányítják – olvasható a portálon. A Politico mindemellett hírlevelében a nehezen védhető, borzasztó időzítésű és nem normális jelzőkkel is illette az ukrán korrupcióellenes intézmények függetlenségének megszüntetésére irányuló törvénymódosítást, ráadásul azon is kesergett, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek kedvezhetnek az események. Mint írják, az az ironikus az egészben, hogy „a jogállamiság megsértése terén Európa leghírhedtebb rosszfiújának számító” Orbán Viktor ezek után pont jogállamisági aggályokra hivatkozva igazolhatja Ukrajna európai uniós csatlakozásának akadályozását.

A szintén brüsszelita EUobserver még a Politicónál is nyíltabban bírálja Volodimir Zelenszkijt. A portál szerint két ok húzódik az ukrán elnök tüntetéseket kiváltó döntése mögött: „a hatalom megszilárdítása és a korrupt szövetségesek védelme”. Mint kiemelik, a törvénymódosításnak köszönhetően mostantól Zelenszkij és elnöki hivatalának vezetője, Andrij Jermak megkérdőjelezhetetlen hatalommal irányíthatja Ukrajnát, akik ráadásul az ukrán elnök belső körét érintő korrupciós nyomozások felett is befolyást szereztek. 

Az EUobserver ez utóbbiak kapcsán az Olekszij Csernisov miniszterelnök-helyettessel és a régi Zelenszkij-szövetséges, Timur Mindiccsel szembeni nyomozásokat hozta fel példaként. 

A brüsszelita lap végül meglepően kemény felszólítást intézett az ukrán elnök európai szövetségesei felé: „az Európai Uniónak és a nemzetközi donoroknak is egyértelművé kell tenniük, hogy Ukrajna további pénzügyi támogatása vagy az európai uniós csatlakozás felé tett előrelépés nem lehetséges addig, amíg a törvényt teljes mértékben hatályon kívül nem helyezik. Minden jövőbeni kifizetést a NABU és a SAPO függetlenségének teljes helyreállításához kellene kötniük”.

A brüsszelita lapok mellett az európai uniós intézmények sem maradtak csendben: az Európai Bizottság több nyilatkozatban is kifejezte aggodalmát az ukrajnai események miatt. Az Európai Bizottság szóvivője, Guillaume Mercier kijelentette, a törvénymódosítással érintett ukrán korrupcióellenes intézmények „kulcsfontosságúak Ukrajna reformprogramja szempontjából, és a korrupció elleni küzdelem, valamint a közbizalom fenntartása érdekében függetlenül kell működniük.” A szóvivő azt is hozzátette, hogy 

az EU jelentős pénzügyi támogatást nyújt Ukrajnának, amelynek feltételei között az átláthatóság, az igazságszolgáltatási reform és a demokratikus kormányzás fejlesztése is szerepel. Ukrajna csatlakozása erős korrupcióellenes kapacitást és intézményi ellenálló képességet igényel

– tette hozzá Mercier.

Az ukrajnai események Marta Kos bővítési biztost sem hagyták hidegen, aki az X-en megosztott posztjában jelezte, hogy „komolyan aggódik”, hiszen „a NABU függetlenségét védő kulcsfontosságú biztosítékok lebontása komoly visszalépésnek számít”. Az európai uniós csatlakozást illetően Kos hozzátette: „a független szervezetek, mint a NABU és a SAPO elengedhetetlenek Ukrajna Európai Unióba vezető útján. A jogállamiság továbbra is az uniós csatlakozási tárgyalások középpontjában áll.” Az Európai Unió bővítési biztosa egy későbbi posztjában jelezte, hogy „őszinte” megbeszélést folytatott a múlt héten hivatalba lépő Julija Szviridenko ukrán miniszterelnökkel és Ukrajna újonnan kinevezett EU-integrációért felelős miniszterelnök-helyettesével, Tarasz Kacskával: „továbbra is együttműködünk Ukrajnával a szükséges jogállamisági reformok és az Európai Unióhoz vezető úton való előrelépés terén” – zárta sorait Marta Kos. Lényegében a fentieket ismételte meg a Financial Timesnak az Ukrajnának nyújtott pénzügyi támogatást felügyelő Valdis Dombrovskis gazdasági biztos is, Ursula von der Leyen pedig némi hallgatás után a bizottság szóvivőjén keresztül kijelentette, válaszokat követel Zelenszkijtől, mivel az új törvény veszélyezteti Ukrajna uniós csatlakozását: „az Európai Bizottság elnöke kapcsolatban állt Zelenszkij elnökkel a legújabb fejleményekkel kapcsolatban” – nyilatkozta a fentebb már idézett Guillaume Mercier a Politicónak. 

Von der Leyen elnök asszony komoly aggodalmát fejezte ki a módosítások következményeivel kapcsolatban, és magyarázatot kért az ukrán kormánytól. (…) A jogállamiság tiszteletben tartása és a korrupció elleni küzdelem az Európai Unió alapvető elemei. Tagjelölt országként Ukrajnától elvárás, hogy teljes mértékben betartsa ezeket a normákat. Nem lehet kompromisszum

– tette hozzá a szóvivő.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.