Éppen egy éve annak, hogy emlékezetes müncheni beszédében Vlagyimir Putyin világosan pozicionálta Oroszország helyét a világban. Kifejtette országa céljait s érdekeit, érzékeltetve, hogy ezekért Moszkva minden eddiginél határozottabban kész kiállni. Putyin beszédét hallva a világ felhördült, a hidegháború visszatéréséről beszélt, pedig csak demonstrálta, hogy Oroszország visszatért a nemzetközi nagypolitika színpadára. S hogy szó sincs a 80-as évekről, azt egyebek mellett alátámasztják Szergej Ivanov idei tézisei is. Mint a miniszterelnök-helyettes hangsúlyozta, Oroszország megfelelő világpolitikai szerepvállalásra törekszik, ugyanakkor elutasít mindenfajta katonai tömböt, s nem kíván konfrontációt egyetlen partnerével sem. Oroszország célja a nemzetközi jogi normákon alapuló szoros nemzetközi együttműködés. Ugyanezt hangsúlyozta a sokak által búcsúüzenetnek tekintett beszédében Putyin is, kiemelve, hogy Moszkva ugyan érzékeli a világban újrainduló fegyverkezési versenyt, ám stratégiai feladatainak teljesítéséhez békés, kedvező nemzetközi légkörre lenne szüksége. Az orosz elnök üzent még azoknak, akik – mint fogalmazott – törvénysértő és erkölcstelen módon próbálnak beavatkozni a belügyekbe, de javarészt Oroszország további modernizációjáról beszélt.
Putyin nem olyan ember benyomását keltette, mint aki búcsúzni készül a politikától, így téziseit sokkal inkább lehet nevezni programnak, mint politikai végrendeletnek. A 2020-ig szóló prioritások kijelöléséből látszik, hogy tisztában van az új kihívásokkal. A nagyhatalmi státus erősítéséhez, sőt akár megtartásához nem elegendő az atomütőerő, de még az egyedülálló energiatartalékok sem, ha nem áll emögött megfelelő humánerő s a modernizáció nemzetközi szinten is vonzó, XXI. századi víziója. Putyin kiemelte: a fejlődés zsákutcába jut, ha kizárólag a nyersanyagforrásokra támaszkodik. Növelni kell a termelékenységet, tartani a versenyt a világgal technológiai téren, valamint sokkal többet kell költeni az egészségügyre és az oktatásra. Csökkenteni kell a jövedelmi különbségeket, 75 évre emelni a várható élettartamot, egyebek mellett az adóterhek enyhítésével kell elősegíteni a vállalkozások, a középosztály megerősödését. Mint fogalmazott, az országot nem lehet az emberek kárára újraéleszteni.
Putyin kijelölte csapata számára a stratégiai célokat, a tervek megvalósításának garanciája pedig érezhetően ő maga kíván lenni. E célok eléréséhez már csak a megfelelő utat, módszereket kell megtalálni, s akkor a 2020-ig terjedő időszak hasonló sikereket hozhat az oroszoknak, mint a stabilitást megteremtő eltelt nyolc év.
Két éve ígérik, de továbbra sincs felújítás a népligeti felüljárón
