Tavasszal merülnek a búvárrégészek

Várják a felszerelést a víz alatti kutatásra specializálódott régészek, és ha a minisztérium engedélye is megérkezik (reményeik szerint márciusra), kezdődhet a munka a Dunakanyarban. Szonárt, azaz felszín alatt használható radart is kapnak a búvárok, ami pontos képet rajzol majd a folyó fenekéről.

Munkatársainktól
2008. 02. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fenékradarral felszerelkezve szeretnék felderíteni a Dunakanyar több tíz kilométeres szakaszát a magyar búvárrégészek, reményeik szerint tavasszal, talán márciusban lemerülhetnek – tudatta lapunkkal Tóth J. Attila, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal történésze. A Magyar Régészeti és Művészettörténeti Társulat szakemberei ingyen végzik majd a munkát, az ő áldozatvállalásuk az egyik legnagyobb segítség. Anyagilag a Hungaria Nostra Foundation of Los Angeles Inc. elnevezésű szervezet tízezer dolláros (nagyjából másfél millió forint) támogatása teszi lehetővé a feltárást. Az amerikai magyarok alapja segítséget nyújt olyan eszközök megvásárlásához, amelyekkel a víz alatti leleteket felkutathatják és felszínre hozhatják a búvárok. A megtalált műtárgyak a helyileg illetékes esztergomi múzeumban kapnak majd elhelyezést.
– A szonár oldalpásztázással térképezi fel a Duna fenekét, légi felvételhez hasonló képet készít – mondta a búvárrégész. Kirajzolódnak a kövek, a kidőlt fák ágai és az elsüllyedt hajók is, számítógépes metszet készül a folyó aljáról. Tóth J. Attila sokféle lelőhely felkutatására számít, a különböző korok hajóit és más tárgyait regisztrálják, majd a történelmileg érdekeseket felszínre is hozzák. Római kori kikötőromtól a XX. századi vízi járművekig különböző jellegű leletek bukkanhatnak elő.

Kincsvadászat. Hazánkban eddig a Duna mentén, az 1151,4-es folyamkilométernél található víz alatti zátonynál, az úgynevezett bölcskei sziklánál végzett búvárrégészeti kutatások a legjelentősebbek. Itt az 1970-es években egy római kori bélyeges tégla került elő a víz alól, több mint egy évtizeddel később pedig tizennyolc domborműves, feliratos római kori kőfaragványt emeltek ki szekszárdi és bajai régészek búvárok segítségével. A feltárásban számos búvár, búvárklub működött közre az elmúlt tizenhét évben. A Cousteau-csoport is készített felvételeket a bölcskei víz alatti ásatások helyszínén, a Dunáról szóló film magyarországi forgatásakor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.