Hosszú időn keresztül elképzelhetetlen lett volna, ami az utóbbi egy-két évben természetessé vált: egyszerre több olyan bemutatót is rendeznek Debrecenben, amelyek külön-külön is megérdemlik a figyelmet, együttesen pedig azt ígérik, hogy a város a közeljövőben a vizuális művészetek regionális központjává válhat. Részben a mintegy másfél éve működő Modemnek, a modern és kortárs művészeteket bemutató, nagyszabású intézménynek köszönhető ez, részben annak, hogy működése inspirálja a Debrecenben működő más kiállítóhelyeket is. A Modemben most egyszerre tekinthető meg Bukta Imre retrospektív tárlata, Ámos Imre emlékkiállítása és nemzetközileg is ismert alkotók Van Gogh előtt tisztelgő válogatása, a Kossuth Lajos utcai galéria a nemrégiben elhunyt Bényi Árpád festőművész akvarelljeit mutatja be, a Medgyessy Ferenc Emlékmúzeum téli tárlatán debreceni és nagyváradi alkotók állítanak ki együtt.
Pontosabban olyan művészek, akik Hajdú-Bihar megyében, illetve a Biharországnak is nevezett egykori megye ma Romániához tartozó részén dolgoznak. Amit azért fontos megjegyezni, mert a kiállítás címe, a Természet, táj, ember így még összetettebb vonatkozási rendszerben jelenik meg; kulturális, táji, néprajzi értékek sokféleségét mutatja be; a XX. századi ellentmondásos történésekhez, az iparosodáshoz, az urbanizációhoz, a környezeti átalakuláshoz kötődő igen összetett problémakört boncolgat. Mind a pozitív, mind a negatív jelenségek érintik a régió határon inneni és túli területét. Nyilvánvaló, hogy éppen ez a „közös érintettség” érlelte meg a szándékot, hogy három évvel ezelőtt elindítsák a közös kiállítások sorozatát, ezzel is erősítve a Hajdú-Bihar–Bihor eurorégió eredményes működését.
A tárlatnak felváltva ad otthont Debrecen és Nagyvárad. A közös kiállítás formája, a téli szalon nagy szabadságot ad a huszonöt hazai és ugyanannyi romániai művész számára a beküldött munkák kiválasztásában, s a minőségi szemponton túl a cím inkább orientáló, mintsem kötelező érvényű. A kiállított művek számát a kiállítótér méretei miatt alkotónként egy műre kellett korlátozni, az alkotások így kaleidoszkópszerű összképet adnak a művészek által képviselt törekvésekről – éppen ezzel ösztönözve újabb közös tárlatok szervezésére.
(Téli tárlat. Medgyessy-múzeum, Debrecen. Február 24-ig.)
Zelenszkij hiába reménykedik
