Természet, táj, ember

L Á T - H A T Á SA XX. század egyik legjelentősebb magyar szobrásza életművét mutatja be a debreceni Medgyessy Ferenc Emlékmúzeum. Az állandó kiállítás mellett időszaki tárlatoknak is otthont ad. Február 24-ig a debreceni és nagyváradi alkotók műveiből rendezett téli tárlat tekinthető meg itt.

P. Szabó Ernő
2008. 02. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszú időn keresztül elképzelhetetlen lett volna, ami az utóbbi egy-két évben természetessé vált: egyszerre több olyan bemutatót is rendeznek Debrecenben, amelyek külön-külön is megérdemlik a figyelmet, együttesen pedig azt ígérik, hogy a város a közeljövőben a vizuális művészetek regionális központjává válhat. Részben a mintegy másfél éve működő Modemnek, a modern és kortárs művészeteket bemutató, nagyszabású intézménynek köszönhető ez, részben annak, hogy működése inspirálja a Debrecenben működő más kiállítóhelyeket is. A Modemben most egyszerre tekinthető meg Bukta Imre retrospektív tárlata, Ámos Imre emlékkiállítása és nemzetközileg is ismert alkotók Van Gogh előtt tisztelgő válogatása, a Kossuth Lajos utcai galéria a nemrégiben elhunyt Bényi Árpád festőművész akvarelljeit mutatja be, a Medgyessy Ferenc Emlékmúzeum téli tárlatán debreceni és nagyváradi alkotók állítanak ki együtt.
Pontosabban olyan művészek, akik Hajdú-Bihar megyében, illetve a Biharországnak is nevezett egykori megye ma Romániához tartozó részén dolgoznak. Amit azért fontos megjegyezni, mert a kiállítás címe, a Természet, táj, ember így még összetettebb vonatkozási rendszerben jelenik meg; kulturális, táji, néprajzi értékek sokféleségét mutatja be; a XX. századi ellentmondásos történésekhez, az iparosodáshoz, az urbanizációhoz, a környezeti átalakuláshoz kötődő igen összetett problémakört boncolgat. Mind a pozitív, mind a negatív jelenségek érintik a régió határon inneni és túli területét. Nyilvánvaló, hogy éppen ez a „közös érintettség” érlelte meg a szándékot, hogy három évvel ezelőtt elindítsák a közös kiállítások sorozatát, ezzel is erősítve a Hajdú-Bihar–Bihor eurorégió eredményes működését.
A tárlatnak felváltva ad otthont Debrecen és Nagyvárad. A közös kiállítás formája, a téli szalon nagy szabadságot ad a huszonöt hazai és ugyanannyi romániai művész számára a beküldött munkák kiválasztásában, s a minőségi szemponton túl a cím inkább orientáló, mintsem kötelező érvényű. A kiállított művek számát a kiállítótér méretei miatt alkotónként egy műre kellett korlátozni, az alkotások így kaleidoszkópszerű összképet adnak a művészek által képviselt törekvésekről – éppen ezzel ösztönözve újabb közös tárlatok szervezésére.
(Téli tárlat. Medgyessy-múzeum, Debrecen. Február 24-ig.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.