A kormány a külföldi média előtt megpróbálta tisztázni a helyzetet, így a Ljubljanában megrendezett Kultúrák közötti párbeszéd európai évét megnyitó konferencia alatt a médiahelyzetet magyarázó brosúrákat juttatott el a külföldi médiaképviselők szállodai szobájába. A helyi orgánumok azonban úgy vélték, a kormány az ő megkerülésükkel próbálta tisztázni helyzetét. A szlovén újságírók szövetsége azt követeli a kormánytól, hogy kérjen bocsánatot azoktól, akik a brosúrából kaptak, mivel a dokumentumok eltorzították a valóságot.
Tavaly 571 újságíró, azaz a szlovén újságírók csaknem egyötöde csatlakozott ahhoz a petícióhoz, amelyben a médiában tapasztalható politikai beavatkozás ellen tiltakoztak. Janez Jansa kormányfő cáfolta a nyomásgyakorlást, hangsúlyozva, hogy „amennyiben a kormány tevékenységének kritizálását indikátornak lehet tekinteni, úgy Szlovéniában a sajtószabadság kétszáz százalékos”. A szlovén újságíró-szövetség több nemzetközi szervezettel egyetemben azt kérte a kormánytól, hogy rendeljen el egy független, a média egészére kiterjedő vizsgálatot. Ezt a kormány elutasította. Kínos mind Szlovénia, mind az EU számára, hogy olyan ország tölti be az elnökséget, aki nem tiszteli a sajtószabadság eszméjét – mondta Blaz Zgaga, a petíció egyik főkezdeményezője.
A gazdasági minisztérium korábbi államtitkára Andrijana Starina Kosem nyilvánosságra hozta, hogy a Delo napilap tulajdonosával, a Delo d.d.-vel korábban olyan üzletet kötött a miniszterelnök, amelynek részében beleszólási jogokat kapott a szerkesztőségi döntésekbe.
A Delo 120 ezres példányszámával az ország legbefolyásosabb napilapja. Kosem állítása szerint, aki időközben a kormányból kilépve a Delo d.d. felügyelőbizottságának elnöke lett, a miniszterelnök rendszeresen végigtelefonálta a szerkesztőségeket, mihelyt kormányt kritizáló cikk került a címlapra. Janez Jansa ezt egy interjúban cáfolta.
Ten Years Since Viktor Orban's Border Fence Drew Ire of Brussels + Video
