Újra reményt adhat a fekete gyémánt

Nagymányokon 1965-ben politikai döntés következtében zárták be a mélyművelésű szénbányát, és ma már csak emlék a dicső múlt. A brikettgyár acéltraverzeit rozsda marja, az egykori aknák lejáratát pedig gombatenyésztők vették birtokukba. De újjáéledhet a település Csipkerózsika-álmából: egy pécsi társaság kutatásainak eredményeként újraindulhat a bányászat, nyártól megkezdődhet a kétmillió tonnányi szén külszíni kitermelése.

Varga Attila
2008. 02. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az erdő mélyén, a nagymányoki kulcsosház udvarán a földön egy három méter átmérőjű kör nyomát látni. – Süllyed a föld, azért látni így az egykori bányaakna nyomát. Háromszáz méter mély volt, de feltöltötték, alattunk már öt méter mélységben feketeszén található – mondja Sebestyén Pál, a pécsi központú, bányászati kutatásokra szakosodott és itt bányanyitást szorgalmazó kft. főmérnöke. A tervek szerint húsz-huszonöt év alatt a negyvenhektáros külszíni fejtésen több mint kétmillió tonna szenet termelnének ki a földből. Így eltűnik a valamikori bányaépület, a jelenlegi kulcsos ház is, s még az idén speciális maró- és markológépek vennék birtokukba az akácerdős területet.
A régi aknák lejáratait is felkeressük, az egyiké díszes téglaépítmény, a másiknál pedig szellőztetőventilátorok jelzik, hogy a gombatermesztők még a lezárt bányákban is üzleti lehetőséget látnak. A fénykor régen volt, erről tanúskodik az egykor ötszáz embernek munkát adó brikettgyár vasváza is, amelyet egy portás őriz, meg is dörzsöli a szemét, hogy tényleg embereket lát-e. A brikettgyár a MÁV tulajdonában van, mint ahogyan az a szociális épület is, amelyet a bányanyitók bérbe szerettek volna venni, ám az államvasutak nehézkes tárgyalófélnek bizonyult. Még ma is tisztázatlan, hogy ez a létesítmény az ingatlangazdálkodási, a vagyongazdálkodási, a befektetési vagy a stratégiai üzletághoz tartozik, így nem tudtak kivel tárgyalni. A kitermelt szenet szállító szalagok mozdulatlanok, a rozsdás síneket talpfa híján már csak a tarack tartja egyben. Nem nehéz elképzelni, hogy a néhány tízméteres vastraverz egyszer majd nagy robajjal összedől.
Nagymányok nagyközség a Mecsek lábánál, Tolna megye déli peremén. Lakosságának negyven százaléka sváb nemzetiségű. A Bonyhád és Pécs között található településen a szénbányászat kezdeti lépései 1803-ra tehetők, s 1890-re megépítették az első üzemi épületeket és munkáslakásokat is. Egészen 1965-ig folyt itt mélyművelésű szénkitermelés. A település bányászjellege megszűnt, mostanáig már csupán hagyományként létezett a község életében. Csak a főút melletti lehajtóknál kihelyezett csillék és egy bányatörténeti emlékszoba árulkodik a település múltjáról.
Elsorvasztották a bányásztelepülést
A bánya húzóerejének következtében Nagymányok egykor virágzó település volt, lélekszáma meghaladta a háromezret, lendületes kulturális és sportélete volt. Amikor Karl Béla polgármesternek megjegyzem, hogy több régi fodrászüzletet láttam a településen, meghatódottan beszél a múltról. Azon túl, hogy néhány évtizede még több fodrászüzlet volt a faluban, patikatisztaságú, rendezett helységként volt ismert. Legendássá vált a rendszeres bányamesteri vizit a telepen, amikor az elhanyagoltabb porták tulajdonosait figyelmeztetésben részesítették, és akit ismét figyelmeztetni kellett, attól a bányában is megváltak. A bánya bezárásával megszűnt a helyi vájárképzés is. A kulturális és sportélet visszafejlődött, igaz, a tisztaságra s rendezettségre most is figyelnek. – Aki a saját portáján sem képes rendet tartani, attól nem lehet komoly és kvalifikált munkát elvárni. Márpedig mi a bányászat mellett az ipar visszacsábításában is bízunk – szögezi le a polgármester. Nem tagadta, hogy egy angol társaság befektető szándékkal járt a településen. Miután a bányatelepülés-részt is bejárták, vezetőjük azt mondta, ezekről az emberekről nem tud minőségi munkát feltételezni. – Az utóbbi néhány évtizedben olcsón lehetett házhoz jutni a bányatelepen, de nem mindig olyan emberek érkeztek, akik tisztaság- és munkaszeretetükről ismertek – fogalmaz diplomatikusan a polgármester. Hozzáteszi: szerencsére menteni lehet a menthetőt, a befektető még most is érdeklődik az iparterület iránt.
A rendszerváltást követően havonta zárták be a még működő bányákat Magyarországon. Az energiaárak folyamatos emelkedése viszont az utóbbi években ismét a szénbányászatra irányította a figyelmet, s világossá vált, hogy az úgynevezett váralja– nagymányoki térség szénkészlete nagyon közel van a felszínhez, így a bányászata kedvező gazdasági mutatókkal kecsegtet.
– Nem mindenki örült a bányaipari kutatásoknak, az érzelmek, személyes megítélések is latba estek. Volt, aki szerint sok lesz a szénpor. Másfél évvel ezelőtt azt mondtam: nem tudjuk, mi lesz a vége, de csináljunk tabula rasát. Jöjjön ide minden szakhatóság, a bányakapitányság, a térség önkormányzata és a lakosság is, és minden lehetséges kérdést vitassunk meg. A nyilvános képviselő-testületi ülést követően volt gondolkodnivaló a munkahely-teremtés és falufejlesztés kérdéseiről.
Az állam a falvakon spórol
– Mivel a gazdasági folyamatok nem arról tanúskodnak, hogy elmozdulunk a Kánaán felé, sőt az önkormányzatok egyre elhagyatottabbnak érzik magukat, amikor az állam kivonul a fenntartásukból, nem volt kétséges: az az érdekünk, hogy a környezeti károkat minimálisra szorítva megnyílhasson a bánya – fejti ki a polgármester. – Az iskolát és az óvodát működtetni kell, az ötven évvel ezelőtt épült járdákat ki kellene cserélni, de önerőből nem megy. A múlt évihez képest az idei költségvetésünk hetvenhatmillió forinttal kevesebb. Egyszer meg tudtuk húzni a nadrágszíjat, de ezt minden évben nem tehetjük meg – teszi hozzá.
A bányakutató társaság és az önkormányzat között most is folynak a tárgyalások a bányanyitás apróbb kérdéseiről. Például már megállapodtak abban, hogy elkerülő utat építenek a kitermelés helyétől, hogy a szénszállító autók ne a településen keresztül közlekedjenek. A hivatalos engedélyeztetési eljárás és a környezetihatás-vizsgálat már korábban megkezdődött. Január végén megkapták az egységes környezethasználati engedélyt, s ezt követően megkeresik a bányakapitányságot, s kérik a bányanyitási engedélyt.
Lakatos helyett médiamenedzser
Kérdés, hogy ki fog dolgozni a bányában, hiszen képzésük már megszűnt, a régi szakemberek pedig már nyugdíjba mentek, kiöregedtek. Karl Béla polgármester felpattan: a bonyhádi szakmunkásképzőben most médiaszakembereket képeznek, ezért nemcsak bányászati szakembert, de villanyszerelőt, lakatost vagy ácsot sem lehet találni. – Bár a bányanyitási szándékunkat sok helyen kétkedő mosollyal fogadják, a munkaügyi kirendeltség vezetőit meg tudtuk győzni, hogy nemcsak mosolyra, hanem bizakodásra is okot adunk, így rövidesen átalakulhat a bonyhádi szakmunkásképző profilja is – mondja. Karl szerint a bányászat, a kőbányanyitás, az ipari park beindulása esetén – és mindegyikre jó esély van – akár nyolcszáz személy foglalkoztatására is lehetőség nyílik.
Sebestyén Pál főmérnöktől megtudom, hogy az utóbbi évek technikai fejlődése a bányászat terén érdemleges volt. A külszíni fejtéshez nem vájárokra, inkább gépkezelőkre és sofőrökre lesz szükségük. Az óriási lánctalpas járművek irányításához jó képességű dolgozókat kell találniuk. – Ez nem olyan, mint egy útépítés, hogy van benne némi izgalom, mert egyszer az M6-ost csinálom, máskor a 82-es utat. Itt lehet, hogy tíz-húsz évet egy gödörben fog eltölteni a gépkezelő, ami megviseli a pszichikumát – ismerteti a részleteket a főmérnök. Mindenesetre bíznak a szakemberképzés beindításában és abban, hogy a bánya megnyitásával ismét visszaköszönnek a régi szép napok Nagymányokon. A szén 20-25 ezer kilojoule fűtőértékű, ez világviszonylatban a közepesnél jobb minőséget jelent. A vékonyabb lemezkályhák meg is olvadnának. A bányászat során más nyersanyagokat is ki lehet majd nyerni, amelyek cserép- és blokktégla alapanyagául szolgálhatnak, valamint homokot is – tudom meg a szakmérnöktől.
A helyi italkimérésben nem találok olyan embert, aki ne örülne a bányanyitásnak. Bár már mindenki nyugdíjas, s van, aki a régi bányában húzott le sofőrként huszonkét évet, azt mondják, ha fiatalok lennének, kapnának a kínálkozó munkalehetőségen. A bányásznak régen becsülete volt, s megélhetési gondjai sem voltak. Az itt élők többsége most is fával fűt, mert az a legolcsóbb. – Drága a szén, mert Szlovákiából, Csehországból, Ukrajnából, Oroszországból és Kazahsztánból hozzák. Ha nekünk szénbányánk lesz, bizonyára az ára is alacsonyabb lesz – mondja egyikük.
– Az elektromos energia is drága, s a villanytermelésnek még ezen felül is nagy ára van – érvel egy másik, botjára támaszkodó ember. Hozzáteszi: a pécsi erőművet már a környék erdeinek fájával fűtik, naponta egy hektár erdő tűnik el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.