Szijjártó Péter
Szijjártó Péter elárulta, melyik a kedvenc csapata

Jelzések Brüsszelből. Megérkezett Belgrádba Brüsszelből az EU által felkínált politikai megállapodás szövege, amelyet február 7-én írnak alá Szerbia és az Európai Unió képviselői. Ennek korábbi bejelentése gyakorlatilag Borisz Tadics európai támogatását volt hivatott hirdetni a választásokon, mivel a stabilizációs és társulási megállapodás január 28-ra tervezett aláírására – amely inkább segíthette volna népszerűségét – Hollandia ellenkezése miatt nem került sor. Hollandia ragaszkodik a még bujkáló háborús bűnösök kiadatásához. Diplomáciai források szerint az EU-tagországok kormányai megadták a Koszovóba indítandó rendészeti és igazságügyi EU-misszióra vonatkozó felhatalmazást, amely nem szól az 1800–2000 fős misszió kezdetének dátumáról. (S. I.)
(Újvidék)
Borisz Tadics demokrata párti jelölt elnökválasztási győzelmét ünnepli Szerbia nagyobbik fele, de üdvözlik a választási eredményt az európai központokban, Washingtonban, a balkáni országokban nemkülönben. Brüsszelben José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke azonban a gratuláció mellett emlékeztette Tadicsot a hágai törvényszék iránti elkötelezettségére is. A határon kívül élő szerbek – Boszniában, Horvátországban, Montenegróban – is elégedetten nyugtázzák az Európa-párti politikus sikerét. A koszovói szerbség már nem fogadta ilyen lelkesedéssel Tomiszlav Nikolics vereségét, hiszen ott a Szerb Radikális Párt jelöltje elsöprő győzelmet aratott.
A vajdasági Magyar Koalíció (MK) megállapodott a régi-új államfővel, hogy erőteljesebben támogatja a vajdasági magyarság érdekeit. Az erről szóló okmányt Pásztor István írta alá a Demokrata Párt képviselőjével. Nem talált viszont támogatásra az MK programjából a területi autonómiára vonatkozó rész. A vajdasági magyar szavazatoknak nagy szerepe volt abban, hogy Tadics legyőzhesse az első választási fordulóban diadalmaskodó Nikolicsot. A magyar választók ugyanis – akik az első fordulóban több mint kilencvenezer szavazattal Pásztort támogatták – most Tadicsra voksoltak. Az elemzők azonban rámutatnak arra, hogy a választási eredmények ilyen alakulása elsősorban az előző fordulónál is magasabb részvételi aránynak köszönhető. Hiszen a választás a két jelölt között ez EU-hoz való közeledésről szóló referendummá változott, ami tehát azt is jelzi, hogy Szerbia Tadiccsal az uniót választotta, s elvetette a Nikolics nevével jelzett Európa-ellenességet és az Oroszországgal egyre szorosabbra fonódó kapcsolatokat. Ám azt is figyelembe kell venni, hogy az eredmény egy hajszálon múlt – Tadics mindössze nem egész 3 százalékkal előzte meg ellenfelét –, tehát számolni kell az ország csaknem felének hangulatával.
Az elnökválasztás a belpolitikában is új kezdetet jelent, függetlenül attól, hogy formálisan csak annyi történt, hogy a jelenlegi elnök még egy ötéves megbízatást kapott. Mint ismeretes, Vojiszlav Kostunica szerb miniszterelnök pártja és a vele szövetséges Új Szerbia nem támogatta koalíciós partnerét a választásokon, amivel közvetve a radikálisokat segítette. Tadics viszont a radikálisokkal mind nyíltabban szimpatizáló Kostunica árulása ellenére is nyerni tudott, így a szakértők egyetértenek abban, hogy a választások legnagyobb vesztese maga a kormányfő. A megfigyelők most azt boncolgatják, hogy ennek milyen következménye lehet a kormánykoalíció sorsára nézvést.
Nem kevesen vélik úgy, hogy a legtisztességesebb az volna, ha Kostunica lemondana, s átadná a kormányfői posztját annak a pártnak, amely egyébként is többséggel bír a kabinetben. A koalíció sorsával kapcsolatban három lehetőség van. Az egyik, hogy marad a mostani felállás azzal, hogy Kostunica befolyása korlátozódik a koalíciós megállapodás következetesebb alkalmazásával, a másik, hogy a parlament új kormányt választ, a harmadik pedig, hogy rendkívüli választásokat írnak ki. Akárhogy is lesz, a koalíció nagy megpróbáltatásokkal kerül szembe.
vezércikk a 7. oldalon
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.