Úton a szintetikus élőlényekhez

Hírösszefoglaló
2008. 02. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amerikai tudósok fontos lépést tettek ahhoz, hogy megteremtsék a szintetikus életformát – adta hírül a BBC.
A Marylandben működő J. Craig Venter kutatóintézet tudósainak sikerült laboratóriumban létrehozni egy baktérium teljes DNS-állományát. A kísérletekben szereplő Mycoplasma nevű mikroorganizmusé a legkisebb génállomány az eddig ismert baktériumok sorában, 485 génje van.
A tudóscsoport már tavaly bejelentette, hogy a Mycoplasma baktérium egy fajtáját két gén kicserélésével átváltoztatták egy másik fajtává, most pedig a kórokozó teljes génállományát sikerült lemásolni.
A Nobel-díjas Hamilton Smith, a tizenhét tagú kutatócsoport egyik tagja hangsúlyozta: nem arról van szó, hogy mesterséges úton életet tudnának teremteni. A szintetikus életforma azt jelenti, hogy átírják a sejtek „szoftverét”, átrendezik a kromoszómákat, és várják, miféle életforma jön létre a lombikban.
A tudóscsoport azt reméli, hogy a DNS-kód sikeres lemásolása utat nyit olyan organizmusok megteremtéséhez, amelyek tiszta üzemanyagot képesek előállítani, vagy kivonni a szén-dioxidot a légkörből. Eredményeiket azonban máris sokan bírálják, mondván, hogy az új mikroorganizmusok kiszámíthatatlan hatást gyakorolhatnak majd más élő szervezetekre és a környezetre – írta a Reuters.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.