Amerikai tudósok fontos lépést tettek ahhoz, hogy megteremtsék a szintetikus életformát – adta hírül a BBC.
A Marylandben működő J. Craig Venter kutatóintézet tudósainak sikerült laboratóriumban létrehozni egy baktérium teljes DNS-állományát. A kísérletekben szereplő Mycoplasma nevű mikroorganizmusé a legkisebb génállomány az eddig ismert baktériumok sorában, 485 génje van.
A tudóscsoport már tavaly bejelentette, hogy a Mycoplasma baktérium egy fajtáját két gén kicserélésével átváltoztatták egy másik fajtává, most pedig a kórokozó teljes génállományát sikerült lemásolni.
A Nobel-díjas Hamilton Smith, a tizenhét tagú kutatócsoport egyik tagja hangsúlyozta: nem arról van szó, hogy mesterséges úton életet tudnának teremteni. A szintetikus életforma azt jelenti, hogy átírják a sejtek „szoftverét”, átrendezik a kromoszómákat, és várják, miféle életforma jön létre a lombikban.
A tudóscsoport azt reméli, hogy a DNS-kód sikeres lemásolása utat nyit olyan organizmusok megteremtéséhez, amelyek tiszta üzemanyagot képesek előállítani, vagy kivonni a szén-dioxidot a légkörből. Eredményeiket azonban máris sokan bírálják, mondván, hogy az új mikroorganizmusok kiszámíthatatlan hatást gyakorolhatnak majd más élő szervezetekre és a környezetre – írta a Reuters.
Lehűléssel és esővel folytatódik a nyár
