Václav Klaus komoly harcra számíthat

Már tíz nap múlva, február 8-án – a cseh parlament két házának együttes ülésén – eldőlhet, hogy a következő öt évben ki lesz a Cseh Köztársaság elnöke. A köztársasági elnöki szék megszerzéséért ez idáig ketten szálltak ringbe: a Polgári Demokrata Párt (ODS) jelöltjeként Václav Klaus jelenlegi államfő és a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) által támogatott cseh és amerikai állampolgárságú Jan Svejnar közgazdászprofesszor.

Somogyi Mátyás
2008. 02. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Prága)

Ám a törékeny parlamenti erőviszonyok, illetve a kormánykoalíció pártjai közti nézetkülönbségek az államfő-választási procedúra elhúzódását vetítik előre. Jóllehet a közvélemény és a szakértők inkább Klaust tartják befutónak, de Svejnar esélye sem tekinthető eleve kilátástalannak. Kedvező előjelű újdonság sokak szemében, hogy ezúttal nem négy-öt jelölt verseng a legfelsőbb közjogi méltóságért, hanem két politikus, akik múltjukkal és felfogásukkal sem kötődtek a kommunista párthoz, s felkészültségükkel, tapasztalataikkal egyaránt képesek az államfői teendők ellátására.
Az államfőválasztás időpontjának közeledtével egyre szaporodnak a közvélemény-kutatói előrejelzések, amelyekből az olvasható ki, hogy a két jelölt támogatottsága kiegyensúlyozott. Klaus nyilatkozataiban magabiztos, egy pillanatra sem kételkedik abban, hogy ő lesz a győztes, sőt még az önbírálattól sem riad vissza. Elismerte, a kormány kinevezése idején nem kellett volna kifogásolnia Karel Schwarzenberg külügyminiszter-jelölt svájci állampolgárságát. Ugyanakkor továbbra is kitart euroszkeptikus nézetei vagy a globális felmelegedés veszélyét hirdetők bírálata mellett.
Svejnar fellépései, közvetlen reagálásai az emberek kérdéseire az amerikai elnökválasztás egyes elemeire emlékeztetnek. Klaus konzervatív habitusára utalva hangoztatja, hogy nem a múltba, hanem a jövőbe kell tekinteni. Az államfőnek pártokon felül kell állnia, összefogó tényezőnek kellene lenni. Akárcsak Klaus, Svejnar is a nemzeti érdekek védelmezőjének tekinti magát, de sietve hozzáfűzi, hogy a nemzet érdekeinek védelme nem történhet az EU fő irányvételével szemben. Meggyőződése, hogy Európa jövője a föderalizmus. A csehországi amerikai radarállomás létesítésének kérdésében Svejnar óvatos, azt csak a NATO keretében tudja elképzelni. Bejelentette: megválasztása esetén lemond amerikai állampolgárságáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.