Végre vége az ötleteléseknek?

Továbbra sincs rendezve a négy borászati és szőlészeti kutatóintézet sorsa, de a megoldás, úgy tűnik, végre kezd körvonalazódni. A kormányzati ötleteléssel eredmény nélkül eltelt két év után a nagy múltú kutatóintézetek felsőoktatási intézményekhez kerülhetnek, az azonban továbbra is kérdés, hogy az alapvető nemzeti érdekeket szolgáló tevékenységeket mennyiben támogatná az állam.

Dénes Zoltán
2008. 02. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Támogatás nélkül a szakkönyvkiadás. Mintegy húsz százalékkal, nettó ötszázmillió forintra csökkent tavaly a mezőgazdasági szakkönyvkiadás árbevétele – tájékoztatta a távirati irodát Lelkes Lajos, a Mezőgazda Kiadó vezetője abból az alkalomból, hogy megnyitották Budapesten a Mezőgazdasági könyvhónapot. Elmondta: az elmúlt években a mezőgazdasági szakkönyvkiadás évente mintegy százmillió forintos támogatást kapott a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumtól annak érdekében, hogy a szakkönyvek elérhető áron kerülhessenek az olvasókhoz. Emellett az oktatási tárcától évente 10–30 millió forint közötti összeget kapott a mezőgazdasági szakkönyvkiadás egyetemi tankönyvek megjelentetésére, a támogatás azonban a múlt évben teljes mértékben megszűnt az anyagi források hiánya miatt. Sirman Ferenc, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szakállamtitkára, a rendezvénysorozatot megnyitó beszédében arról tájékoztatott, hogy a szakkönyvek kiadását támogató pályázatok áprilistól újra elérhetők lesznek. (MTI)


Még tavaly év végén is módosult az agrártárca álláspontja a szőlészeti és borászati kutatóintézetekkel kapcsolatban, hiszen röpke ideig az is felmerül, hogy a kecskemétit bezárják, a pécsi, a badacsonyi és az egri kutatóintézetet pedig továbbra is a minisztérium működteti. A jelenlegi tervek szerint ugyanakkor a kecskeméti kutatóintézetet megszüntetés helyett „csupán” visszafejlesztenék, s kisebb kapacitású intézményként adnák át az érte jelentkező Corvinus Egyetemnek, a másik három intézmény pedig mostani állapotában kerülne át az értük jelentkező felsőoktatási intézményekhez – közölte Karakas János, a kutatóintézetek ügyét koordinátorként felügyelő agrárminiszteri politikai főtanácsadó.
A nélkülözhetetlen génbankok fenntartását, a talajvizsgálatokat és a fajtanemesítést egyaránt tevékenységeik között tudó kutatóintézetek működtetésével kapcsolatban a kormány az elmúlt években több koncepcióval is előállt, ám eddig egyiket sem vitte véghez. A folyamatosan változó elvárások pedig komoly gondokat okoztak az szőlészeti és borászati kutatóintézeteknek. Pedig a génmegőrzést nemzetközi kötelezettség írja elő, emellett a hazai fajták vírusmentes törzsállományainak biztosítása a történelmi magyar szőlők, borok és a gyümölcskultúrák fenntartásának előfeltétele, ráadásul az Európai Unió előírásai értelmében kizárólag igazoltan vírusmentes szaporítóanyag forgalmazható, ami nélkül nem lehet az ültetvényeket újratelepíteni. A kormányzati kapkodást többletköltségvetés biztosítása nélkül egyre több feladattal felruházott kecskeméti kutató vészelte át a legnehezebben. Az intézmény köztartózásai 2007 végére már meghaladták a 220 millió forintot. Lapunk információi szerint egyébként a négy kutatóintézet mintegy 250 millió forintra rúgó tartózását a tárca tavaly év végén kiegyenlítette, s így az idén már tiszta lappal indulhattak.
A világon a legelsők között megalakult magyar borászati kutatóintézetek mintegy két éve járják kálváriájukat, mert a kormány folyamatosan változtatta működtetésükkel kapcsolatos koncepcióját. Tavalyelőtt – miután elvetették az intézmények összevonásának tervét – az akkor még közkereseti társaságként működő kutatóintézetek gazdasági társasággá való átalakítása mellett döntöttek azzal a céllal, hogy később magánkézbe adják azokat. Emiatt az állami feladatokkal is felruházott intézmények – bár az államháztartási törvény ezt előírja – nem szerepeltek önálló tételként a központi költségvetésben, vagyis 2007. első negyedévének végétől meghatározott források nélkül működtek, pénzhez pillanatnyi minisztériumi döntések alapján jutottak. Közben tavaly év közben a privatizációt is elvetették, s egy kormányrendeletben döntöttek amellett, hogy a kutatóintézeteket átadják az oktatási minisztériumnak. Erre július végi határidőt szabtak meg, ám a mai napig sem sikerült megegyezni az átadás részleteiről. A két tárca közötti vita lényegében azért robbant ki, mert az agrártárca források nélkül adta volna át az intézményeket, amelyeket ilyen formában viszont az oktatási tárca nem akart átvenni. Mivel a kormányrendeletben megszabott határidő jócskán letelt, elvileg új megalkotására lenne szükség, ám Karakas János szerint már olyan közel vannak a megállapodáshoz, hogy ez lényegében szükségtelen. Információink szerint a kecskeméti kutatóintézetet a Budapesti Corvinus Egyetem, a badacsonyit a veszprémi egyetem, az egrit a gyöngyösi egyetem, a pécsi kutatóintézetet pedig valószínűleg a város egyeteme fogja átvenni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.