Uniós tanácskozás a diktatúrák bűneiről

2008. 04. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió szlovén elnöksége és az Európai Bizottság közösen a teljhatalmú rendszerek által elkövetett bűnök címen nyilvános európai meghallgatást rendezett a bűnök és megbékélés két fő témakörében. Négy ülést tartottak, amelyeken azzal foglalkoztak, hogy miként lehet a teljhatalmú rezsimek által elkövetett bűnök ismeretét növelni, a nyilvánosság miként szerezhet tudomást széles körben e bűnökről, milyen tanulságokat lehet levonni a sikeres tapasztalatokból, s létrejöhet-e a megbékélés.
A vitában részt vettek a tagállamok, az Európai Parlament képviselői, valamint az Európai Tanács képviselői. Az EU igazságügyi és belügyi tanácsa tavaly áprilisban kérte az ilyen európai meghallgatást a totalitariánus rezsimek által elkövetett népirtások, emberiség elleni és háborús bűntettek, valamint e bűntettek relativizálása ügyében, s arról, hogy miként lehet jóvátenni az igazságtalanságot. Keretdöntést hoztak, és az Európai Bizottságot megbízták azzal, hogy az ennek hatálybalépését követő két éven belül tegyen jelentést arról, szükség van-e további eszközökre a népirtás, emberiség ellen elkövetett és háborús bűnök nyilvános tagadása vagy trivializálása ügyében, amikor az ilyen bűnöket nem a faj, a bőrszín, a vallás, a származás és a nemzeti eredet, hanem az áldozatok társadalmi státusa vagy politikai meggyőződése alapján követték el. Ez utóbbi mondat egyértelművé teszi, hogy az EU a kommunista bűnökkel is hajlandó foglalkozni.
A tanácskozáson részt vevő Gál Kinga néppárti képviselő felhívta a figyelmet azon névtelen százezrekre, akiket mindenféle indokolás nélkül Szibériába deportáltak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.