Hivatalosan bocsánatot kért Stephen Harper az ország indián, mesztic és inuit őslakosaitól, amiért a XIX. század utolsó harmadától kezdve száz éven át az állam beolvasztási politikájának megfelelően több mint százezer őslakos gyermeket szakítottak el a szüleiktől, és bentlakásos intézetekbe, egyházi keresztény iskolákba kényszerítettek őket, ahol gyakran bántalmazásnak és szexuális zaklatásnak voltak kitéve. Kanada miniszterelnöke erről azon a parlamenti eseményen beszélt, amelyen részt vettek egykori internáltak is, köztük a legidősebb túlélő, a 104 éves Marguerite Wabano. A kormányfő a kanadai történelem egyik legszomorúbb fejezetének nevezte ezt az időszakot, amely a XIX. század végétől az 1990-es évekig tartott, bár a szóban forgó intézetek többsége már a hetvenes években bezárta kapuit. „Elismerjük, hogy elhibázott volt a beolvasztást célzó politika, sok rosszat okozott, és nincs helye többé ebben az országban” – jelentette ki a kormányfő a ceremónián hagyományos viseletben megjelent őslakos vezetők körében. Mint fogalmazott, a beolvasztási politikát szolgáló rendszert arra a feltevésre építették fel, hogy az őslakosok kultúrája és hite alsóbbrendű. „Most már belátjuk, hogy ezek az intézmények gyakran alkalmaztak durva bánásmódot, és bocsánatot kérünk, amiért nem védtük meg önöket” – mondta Harper. A bentlakásos iskolákat irányító egyházak egyébként már az 1980–90-es években bocsánatot kértek az intézetekben történt atrocitásokért. A bocsánatkérésen túl a kormány kétmilliárd kanadai dollár értékű pénzügyi kártérítést ajánlott fel a szenvedőknek.
Az egykori internáltak közül többen beszámoltak arról, hogyan verték meg őket, amiért saját nyelvükön merészeltek megszólalni, illetve arról is szóltak, hogy teljesen elvesztették kapcsolatukat a szüleikkel, illetve kultúrájukkal. Többen úgy vélik, az alkoholizmus és a drogfüggőség elterjedése az őslakosok közösségeiben a sikertelen beolvasztási politikának köszönhető.
A 33 milliós észak-amerikai országban jelenleg mintegy 1,2 millió az őslakosok száma, 48 százalékuk huszonöt éven aluli. Nehéz társadalmi helyzetükre jellemző, hogy az országos átlaghoz képest náluk háromszor magasabb a munkanélküliségi ráta, 34 százalékuk nem végzi el a középiskolát, míg kétszer többen követnek el öngyilkosságot.
Ottawához hasonlóan Canberra az ausztrál őslakóktól kért bocsánatot februárban. Kevin Rudd kormányfő elsősorban azokat a gyermekeket követte meg, akiket elszakítottak szüleiktől a XIX. századtól az 1960-as évekig tartó időszakban.

Világhírű sorozat forgatása zajlik Dunaújvárosban – videó