A gróf meg az óceánrepülők

Major Anita
2008. 07. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak az a nemzet érdemes jobb sorsra és örök életre, amely meg tudja becsülni nagyjait, s mindig szeme előtt lebeg azok példát adó munkássága – vallotta gróf Esterházy János kisebbségpolitikus, a magyar–szlovák megbékélés híve, akit Szlovákiában máig fasiszta háborús bűnösnek tartanak. Jelképes megkövetése tisztelői körében megtörtént ugyan, de a jogi-politikai rehabilitációra még várhatunk.
Az 1938 és 1945 közötti fasiszta Szlovákia a fő témája a Rubicon 4. számának, az a korszak, amikor Vojtech Tuka kijelentette: „Hiába fognak a magyarok történelmi érvekkel előjönni Kassánál, ma nem azt az időt éljük, ahol történelmi érvek meghallgatásra találnak, ma a dinamikus völkisch gondolat az, amely az új határokat meg fogja vonni.” A periodika nemcsak a szlovák nemzetiszocializmust és annak hátterét mutatja be a cseh– szlovák–német–magyar viszony változásait áttekintve, hanem példaként állítja elénk a körülményekkel dacoló, európai gondolkodású, istenhívő grófot, aki védelmébe vette az üldözötteket, legyenek azok szlovákiai magyarok, szlovákok, csehek vagy zsidók. Karakán jellemét nem jutalmazta a háború utáni csehszlovák rezsim sem: Gustáv Husak átadta az NKVD-nek, s a sarkkörön túli gulágok poklát kellett megjárnia. Amikor húga, Mycielskiné Esterházy Mária a magyar követségen közbenjárt érte, ezt a választ kapta: „Először is Magyarország nem avatkozhatik be Csehszlovákia belügyeibe, másodszor csak nem képzeljük, hogy egy népi demokrácia szót emel egy gróf érdekében?” Tavaly volt ötven éve, hogy a mírovi politikai foglyok börtönében meghalt; Molnár Imre szerkesztésében és jegyzeteivel, Kegyelem életfogytig címmel kapható a szenvedéstörténetének dokumentumaiból öszszeállított könyv.
A történelmi magazin ez évi 5. száma – mintha csak folytatná, kiegészítené az előzőt – Edvard Benest helyezi nagyító alá, megvizsgálva tevékenységét magyar, német, ruszin, cseh, csehszlovák és közép-európai nézőpontból is: „Ha létezne a sikeres magyarellenes politikusok listája, Benest ezen a listán igen előkelő hely illetné meg” – fogalmaz Gulyás László.
A hónap témája rovatban a repülés úttörői sorakoznak, köztük az első magyar óceánrepülő páros: Magyar Sándor és Endresz György, akik diadalmas tettüket a magyar revízió ügyének szolgálatába akarták állítani, s Justice for Hungary, azaz Igazságot Magyarországnak névre keresztelt gépükkel 1931-ben távolsági világrekordot hajtottak végre. Számba véve a budapesti utcanévtáblákat, Zeidler Miklóstól megtudjuk, Magyar Sándor neve egyiken sem szerepel, míg Endresz Györgyről egyetlen utcát neveztek el – amelyet 1953-tól Traktor utcára módosítottak ugyan, ám 1992-ben visszanyerte korábbi nevét.
(Rubicon. Történelmi magazin, 2008/4. és 5., ára: 595 forint.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.