Csehországban ez az első eset, hogy valakit felelősségre vonnak a magángazdák ötvenes évekbeli meghurcolásáért és üldözéséért – írta tegnap a Hospodárské Noviny című lap. Pavel Bret, a Kommunizmus Bűntetteit Dokumentáló és Vizsgáló Intézet (ÚDV) igazgatója szerint a hivatalnak már mintegy 350 beadványa van ilyen ügyekkel kapcsolatban. „Az állami tisztségviselőkön kívül a korabeli ügyészeket és a nemzetbiztonsági hivatal helyi parancsnokait is átvilágítjuk” – fejtette ki az MTI által idézett lapnak Bret. Az általa vezetett hivatal már a közeljövőben újabb pereket indít.
A most 77 éves Rudolf Pavlíceket, aki az ötvenes években a közép-csehországi Rakovník melletti Trtice község nemzeti bizottságának (helyi tanácsának) a tisztviselője volt, a közszolgálati jogkörök megsértése és túllépése miatt vizsgálja a hatóság. Akár tízévnyi börtönt is kiróhatnak rá, ha bűnösnek találják. Történelmi dokumentumok tanúsága szerint Pavlícek írta alá azokat a döntéseket, amelyek alapján Karel Horácek magángazdát megfosztották vagyonától, és más faluba telepítették át. Horácek Trtice egyik módos gazdája volt, s nem volt hajlandó belépni a kommunisták alakította termelőszövetkezetbe.
„Bármi történt is, mindez már történelem, s jogilag nem orvosolható” – reagált újságírói kérdésre Cestmír Kubát, Pavlícek védőügyvédje. Az ÚDV évek óta gyűjti az anyagot az erőszakos kollektivizálásról, de jogi lépésekre, a korabeli tisztviselők felelősségre vonására csak most határozta el magát. Jogi szempontból ráadásul csak olyan tetteket lehet ma elítélni, amelyek az adott korban hatályos törvényeket is sértették.
Kitört a hiszti a baloldalon Orbán Viktor pólója miatt, itt az igazság a választás időpontjáról
