Szinte semmit nem nőtt a hazai reálkereset az év első öt hónapjában, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnapi jelentése szerint ugyanis januártól május végéig a korábbi várakozások ellenére mindössze 0,3 százalékkal mozdult el a mutató a holtpontról. A foglalkoztatottak létszáma a bázisidőszakhoz viszonyítva ugyanakkor csökkent, így valójában a reálkereset is kisebb lett, mivel a statisztika alapját adó bértömeg, vagyis a foglalkoztatás 0,3 százaléknál nagyobb mértékben esett vissza – hívták fel a figyelmet szakértők.
A reálkeresetek változása abból adódott, hogy a bruttó átlagbérek az év első öt hónapjában 7,9, a nettók pedig 7,2 százalékkal növekedtek a bázisidőszakhoz képest. A piac arra számított, hogy a bruttó átlagkeresetek májusban 10,8 százalékkal múlják felül az egy évvel korábbit, ezzel szemben a KSH 9,6 százalékos adatot közölt. A friss adatokból az is kiderül: ezen időszakban több mint öt százalékkal csökkent a költségvetési intézményekben dolgozók létszáma, a versenyszférában működőké pedig 0,2 százalékkal nőtt.
A reálkeresetek első öt havi adatai megerősítették azt a várakozást, miszerint a jegybank júliusban nem emeli a kamatot – vélik makroelemzők. Az OTP bank szerint a júniusi inflációnál és a májusi béradatnál néhány százalékponttal rosszabb mutató már csak a forintpiac fejleményei miatt sem venné rá a monetáris tanácsot a szigorításra.
Kitört a hiszti a baloldalon Orbán Viktor pólója miatt, itt az igazság a választás időpontjáról
