Tartós feszültség az MSZP-ben

Az MSZP debreceni összevont taggyűlésének azonnali összehívását kezdeményezi 55 városi párttag annak kapcsán, hogy a kormányfőt korábban többször bíráló politikusokat első fokon kizárta a pártból a helyi etikai bizottság. Az MSZP társadalompolitikai tagozata hangsúlyozza: a kizárások nem egyeztethetők össze a baloldal értékeivel.

Zsebõk Csaba
2008. 07. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MSZP társadalompolitikai tagozata (tpt) állásfoglalásában leszögezte: megdöbbenéssel értesült arról, hogy Bánfalvi Győzőt, Rácz Juliannát és Sarkadi Zsoltot az MSZP debreceni városi szervezete kizárta a párt tagjai sorából. A tpt álláspontja szerint a politikai vitákat le kell folytatni, a fegyelmi retorzió pedig sem helyi, sem országos szinten nem lehet a viták elfojtásának eszköze. A tagozat az MSZP valamennyi szintjén elutasítja az ilyen és ehhez hasonló eljárásokat, s minden igaztalan és méltánytalan eljárás elszenvedőivel szolidaritását fejezi ki. A tpt ügyvivő testülete ugyanakkor hangsúlyozza, hogy abban érdekelt: a szocialista párt ismét megerősítse baloldali jellegét, társadalmi hitelét és elfogadottságát.
A kormányzó pártot egyre inkább megterhelő ügyről egyébként először – másfél héttel ezelőtt – lapunk adott hírt. A vélhetőleg Gyurcsány Ferenccel szembeni politikájuk miatt kizárt személyek továbbra is az MSZP tagjainak tekintik magukat, mindaddig, amíg az utolsó jogorvoslati fórum ki nem mondja a kizárásukat.
Az ügy külön pikantériája, hogy az ésszerűség és felelősség platform (éfp) országos vezetősége április óta már háromszor is elhatárolódott hajdú-bihari szervezetük vezetőitől, illetve azok közleményeitől.
*
Az éfp országos elnöke, Kertész Krisztián július 13-án határolódott el szervezetének Hajdú-Bihar megyei elnökségétől. A politikust az késztette erre, hogy a platform megyei elnöke július 12-én tiltakozott a három párttag első fokon történt kizárása miatt. „A korábbi elhatárolódásunkat továbbra is fenntartjuk a tekintetben is, hogy a megyei vezetőség nézeteivel komoly ideológiai vitánk is van, továbbá nem értünk egyet a párt helyi, megyei és országos vezetésével szemben megfogalmazott kritikáival, annak megközelítési módjával. Az előbbi okoknál fogva teljesen jogosnak ítélem meg Sarkadi Zsolt és Bánfalvi Győző pártból történő kizárását. Bár tudom, hogy a döntés még nem jogerős, azonban az ügy végleges rendezéséig az országos vezetőség nevében felfüggesztem az éfp megyei vezetőségének hatásköreit és a megyei szervezet működését” – írta a platform országos elnöke.
Másnap azonban nyílt levelet írt Kertész Krisztiánnak a szocialista párt egyik erős háttérembere, Kerényi György, aki egyébként államtitkári címmel Szili Katalin házelnök kabinetfőnöke. Kerényi az MSZP társadalompolitikai tagozatának egyik alapítójaként írta az éfp Hajdú-Bihar megyei szervezetének honlapján megjelent levelet, amelyben Kertésznek, illetve a platform országos vezetőségének címezve kijelenti: „Az önmegvalósító, magamutogató, szakmainak tűnő politikai PR okoskodásoknál nem több, az éppen aktuális vezér iránti feltétlen lihegő hűségről tanúskodó, az emberek, az ország állapotát, hangulatát szinte semmibe vevő szövegeitek jó része méltatlan ahhoz, amiért közel húsz éve ezt a pártot elképzeltük.” Kerényi György levelében méltatlannak nyilvánítja azt, hogy egy demokratikusnak nevezett pártban 2004 óta a boszorkányüldözés létjogosultságot nyert, és ehhez ilyen szolgalelkű alakulatok és vezetők is asszisztálnak. „Gondolom, találtok embert arra is szakértői csapatotokban, hogy akár ezen soraimat is egy jó kis pártbeli feljelentés alapjává tegyétek, ezekkel teljesedik ki az ötvenes-hatvanas évek elődpárti »romantikájának« visszahozatala sorainkba” – nyomatékosítja Kerényi György, végül pedig leszögezi: „Szép dolog az igazi párthűség, de nem a tiétekféle. Még ennél is vannak magasabb kategóriák – az ország, a mostanában csak hamis, politikusi hivatkozási alapot jelentő egyszerű emberek sorsa.”
– Nem tanulmányoztam az ügyet, de ha csak az elvekről beszélünk, akkor annyit tudok mondani: egy párton belül van véleményszabadság, annak viszont van egy margója, az adott párt érdekeinek megfelelően – reagált egyébként még múlt héten lapunknak a belső pártdemokrácia létét firtató kérdésére Lendvai Ildikó, a szocialista párt parlamenti frakcióvezetője az ügy kapcsán. Hogy ez a három ember átlépte-e ezt a margót vagy sem, nem tudom – mondta Lendvai. Lapunk emlékeztette a frakcióvezetőt, hogy az ésszerűség és felelősség platform hajdú-bihari elnökségének négy tagja közül Sarkadi Zsolt, Bánfalvi Győző és Rácz Julianna eltávolítására elsősorban az adhatott okot, hogy tavasszal radikálisan bírálták a párt hivatalos irányvonalát, még Gyurcsány Ferenc eltávolításának lehetőségét is felvetve, mire Lendvai Ildikó úgy reagált: a pártjog megadja a fellebbezés jogát, hogy a felsőbb szintű etikai és egyeztető bizottság akár másképpen is dönthessen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.