Kevés olyan zenei, művészeti fesztivál akad Magyarországon, ahol a táj, a gondolat, a zene olyan tökéletes egységet alkot, mint ezen a versénekeket, népzenét, népmesét felvonultató dunakanyari fesztiválon. A szervezők – a Misztrál együttes tagjai – nem kevés személyes, anyagi áldozatot hoztak és hoznak azért, hogy mindez így is maradjon. Hiszen ha elfogadják azt az ajánlatot, hogy a fővárosban rendezzék meg a találkozót, nem kellene a saját bőrüket a vásárra vinni, lesni az eget, esik-e az eső, és jönnek-e elegen, hogy az országos hírnév, a kiugróan színvonalas programok és a többezres látogatottság ellenére ne veszteséggel zárjanak. De ők minden évben azt mondják, hogy a fesztivál Nagymarosé, és itt tud életre kelni az a tündérország, amelyet Grandpierre K. Endre ’56-os versében megénekelt. Itt tud mosolyával győzni a roszszon, a napi félelmeken, és itt, ebben a tájban tud hozzábékülni az örök szépséghez a lélek.
A nyitónapon a városi életérzést a népzene logikája szerint zenébe öntő Chalga után az Ifjú Muzsikás és a Misztrál lép fel, ezen az estén a táncházi muzsikát is Csoóriék adják majd. A szombati dalnokversenyre épp kétszer anynyi volt a jelentkező, mint ahányan indulhatnak az előzsűrizés után. A szombat a mestereké is, nem csak a legfiatalabb énekmondó generációé: a Tolcsvay Trió, a Kaláka, Huzella Péter dalai csendülnek fel. Délben a templomkertben a honfoglalás kora előtti harcművészet, a barantha képviselői tartanak bemutatót. A Gondolatok Házában Sebestyén István bukovinai székely népdalokat énekel, és népmeséket mond. Vasárnap délelőtt meselabirintussal várják a családokat, az esti nagy Misztrál-koncert előtt lép fel többek közt a Bourdhon és a Söndörgő.
Ferenczy György és a Rackajam tavalyi főtéri koncertje maga volt az életre kelt népmese: a főtéren táncolt, Petőfi-verseket bömbölt a falu apraja-nagyja, a polgármestertől a gimnazistáig. Világhírű herflisünk – csak figyelmeztetésként írjuk le – idén sem ismer irgalmat, beváltja tavalyi fenyegetését, vasárnap este újra előadjuk vele a hammelni patkányfogó dunakanyari verzióját. A fesztivál ideje alatt a városba érkezik a Petőfi Irodalmi Múzeum Nyugat-busza, amelyben a Nyugat szerzőinek relikviáit tekintheti meg az irodalomszerető közönség.
Akinek ennyi jó kevés, annak húzza még ezekben a napokban a talpalávalót a Técsői Banda, a Bácsi Gyurka Zenekar, jön a Valkó Banda is, és hogy a Petőfi rádió törzshallgatói se maradjanak szárazon, Takáts Eszter duója zárja tündérország kapuit a Gondolatok Házában. (A kulcsokat ne tessék itt felejteni, mindenki vigye haza magával.)
Peszkov: Kijev és a Nyugat elutasítja a diplomáciai megoldást
