A nagytőke pártján

Az állam úgy hajt végre forráskivonást a gyógyszerellátásból, hogy közben teret nyit az új tőketulajdonosoknak, és a neoliberális piacgazdasági modellbe vezeti át a gyógyszerforgalmazás rendszerét – áll a Magyar Gyógyszerészi Kamara közleményében. Kökény Mihály (MSZP) a csőd szélére került családi patikáknak azt tanácsolta: forduljanak a versenyhivatalhoz.

Mizsei Bernadett
2008. 08. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Korrigálni kell a törvénysértő törvényt – ezt a címet viseli a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) másfél éves, tízpontos javaslatcsomagja, amelyet tudomásunk szerint ma azért hoznak nyilvánosságra, mert arról hiába próbáltak megállapodni a kormányoldallal. Horváth Tamás elnök megkeresésünkre azzal indokolta lépésüket, hogy miután a kormány 2006 novemberében megalkotta a gyógyszer-gazdaságossági törvényt, a kamara folyamatosan tárgyal az illetékes szervekkel, politikusokkal, ám eredménytelenül, hiszen érdemi lépés azóta sem történt.
Jelenleg egymásnak ellentmondó információkat kapnak arról, hogy szeptemberben újra a parlament elé kerül-e a jogszabály.
*
Az MGYK szerint a két éve elfogadott, a biztonságos és gazdaságos gyógyszer- és gyógyászatisegédeszköz-ellátás, valamint a gyógyszerforgalmazás általános szabályairól szóló jogszabály több törvényt durván megsért. A kamara elfogadhatatlannak tartja, hogy Magyarországon az állam teljesen kivonuljon a gyógyszertár-létesítés szabályozásából. „A gyógyszerellátás az egészségügyi ellátás része, ahol az államnak alkotmányos kötelezettségei vannak” – olvasható a közleményben.
Kökény Mihály, az egészségügyi bizottság szocialista elnöke megkeresésünkre kategorikusan kijelentette: a hatályos szabályok szerint két év múlva teljes mértékig liberalizált lesz a gyógyszerpiac. – Nem látjuk indokoltnak a törvény egészének megváltoztatását – tette hozzá. Mint mondta, nemcsak az MGYK fordul hozzájuk különböző javaslatokkal, így az érintett összes szereplő kérését figyelembe kell venniük. A leginkább családi vállalkozásban működő régebbi patikáknak a nagy része a csőd szélére kerül, mert képtelenek érvényesülni az egyre intenzívebben terjeszkedő gyógyszertárláncok mellett. Kökény Mihály kérdésünkre, miszerint mi lesz ezeknek a gyógyszertáraknak a sorsa, annyit reagált: „az már az ő dolguk, tegyenek bejelentést a Gazdasági Versenyhivatalnál”.
A lapunk által megkeresett egyéni vállalkozásban működő patikák mindegyike arra panaszkodott, hogy egyre kevesebb esélyük van a fennmaradásra. Szabó Istvánné, a kecskeméti Kugler patika tulajdonosa tragikusnak nevezte a kialakult helyzetet. – A hazai kisvállalkozói gyógyszerész-társadalomnak azzal kell szembesülnie, hogy két lehetősége maradt: vagy feladja, és beosztottként folytatja munkáját egy multinacionális cégnél, vagy tönkremegy, hisz nem tud versenyezni offshore cégekkel – nyilatkozta a gyógyszertár vezetője. Hozzátette: a Janus-arcú törvényhozás a lakosság magasabb színvonalú ellátását nevezte meg okként, de a valóság az ellenőrizhetetlen külföldi tőke színre lépése és teljes térnyerése.
A budapesti Jókai patika vezetője, Starcz Judit arról számolt be, hogy két éve teljesen kiszámíthatatlanná vált a forgalom. – A gyógyszertárláncok, mivel nagy mennyiséget vásárolnak, sokkal olcsóbban tudják eladni termékeiket – fejtette ki.
Megtudtuk azt is, hogy a kisebb patikák azzal védekeznek a teljes csőd ellen, hogy csökkentik készletüket. Ennek viszont az a következménye, hogy a betegek nem kapnak meg egy helyen mindent, így inkább azokhoz a nagy, multinacionális cégek által fenntartott patikákhoz fordulnak, ahol mindenhez hozzájuthatnak.
Az MGYK ma délután újabb megbeszélést tart az Egészségügyi Minisztérium gyógyszerészi főosztályával. A tárca a tárgyalások befejeztével ígért reakciót lapunknak.

Pesti Imre: Szemfényvesztés. Szemfényvesztésnek tartja a kormány néhány hete megjelent programját Pesti Imre. A Fidesz szakpolitikusa tegnapi sajtótájékoztatóján elmondta: a programban szereplő „néhány milliárd forint”, amit uniós forrásból pályázatok útján akarnak bevonni az egészségügybe, csak a strukturális változást, és nem a betegellátást érinti. Pesti Imre sérelmezte, hogy egy ilyen fontos ügyről nyáron tartanak fórumot, amikor legtöbben szabadságukat töltik. Az Egészségügyi Minisztérium szerint a Fidesznek nincs saját egészségügyi programja, vagy ha van, akkor azt titokban tartja. A tárca úgy véli: nagy siker, hogy alig egy hónap alatt több mint 170 szakmai és civil szervezet jutatta el észrevételét lakossági magánvéleményekkel együtt a Biztonság és partnerség programról, több mint 600 oldal terjedelemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.