A pihenni akarók Mekkája a Tiszánál

A pesti flaszter kályhamelegétől menekülni óhajtó polgár szívesebben megy olyan helyre, ahol csönd, nyugalom várja, nem pedig zajos strandélet, külföldi turisták, haszonleső idényárusok. Ha olyan településre szeretnénk menni, amelyet a „széles néptömegek” nem ismernek, ideális választás a békés, dél-alföldi Sándorfalva.

Pethő Tibor
2008. 08. 21. 9:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Petőfi Sándor „lenn az Alföld tengersík vidékén” érzi otthon magát, s vele együtt mindazok, akik a tág horizontot kedvelik. A látványban, míg a szem ellát, nincs is hiány, tényleg a „rónák végtelenjét látom” – állapíthatja meg az utazó Szeged felé. Hogy Petőfinél maradjunk, a „szép vagy Alföld, legalább nekem szép” előbb eszünkbe jut most dél felé tartva, mint Adytól a malomalja és a fokos, s az a sor, hogy „a Tisza-parton mit keresek”.
Szeged – tény és való – az utóbbi időben igen megszépült. A városba érkező szívesen tér be a belváros elegáns kávéházaiba, éttermeibe, amelyekben általában nem is csalatkozik. Azután elsétál a Tiszához, amely most éppen visszavonult kissé a medréből, s így végigsétálhat az erezetes, kiszáradt iszaprétegen, az ott kóválygó, magányos macskákkal együtt. Meg-tesszük az egyéb, kötelező tiszteletköröket is: elmegyünk a Dóm térre, a Mars térre viszont sietni kell, hogy elérjük a Csongrád megye legfiatalabb városába, Sándorfalvára tartó autóbuszt.
Alig húsz perc alatt, legyűrve a tizenkét kilométeres távolságot, megérkezünk a nevét Pallavicini Sándortól nyerő Sándorfalvára. A teljesen szabályos, merőleges utcákból álló települést maga a gróf alapította a XIX. század végén, amikor a nagy árvíz elsodorta a régi falut. A romba dőlt Algyő lakosainak egy része itt, a törökök által elpusztított középkori hely, Sövényháza területén telepedett meg. A külterületek jelentős része a Pusztaszeri Tájvédelmi Körzethez tartozik, szikes pusztái és homoki erdője védett természeti értékek. Nincs messze az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark sem.
Úgy tűnik, a turizmusban rejlő lehetőségek nem túl vonzók a helybélieknek. Egyetlen szálláshely az idegenből érkező számára az egyébként igen házias Fajka Panzió a Május 1. tér 4.-ben. Maga a tulajdonos is itt lakik, egy kedves hölgy, aki a földszinten italválasztékban igen gazdag bárt üzemeltet. Kérésre főz is, a reggeli például a szalonnás-hagymás rántotta, amelyet úgy készítenek el, ahogy az a nagykönyvben meg van írva. A tojást nem sütik túl, az üveges, apróra vágott hús viszont kibontja ízeit, s tapintatosan átjárja a gőzölgő tányéron elénk tett finom étket. Paradicsom, paprika, ropogós fehérkenyér, kávé és tea kíséri a hamar
villára kerülő falatokat. A szállás csöndesen húzódik meg a tetőtérben: messzire elnyúló kilátás, tévé, s az egyéb, ma már szinte kötelezőnek tekinthető kiegészítők. Boldogan állapítjuk meg azt is, végre kényelmes ágyat kapunk egy hazai panzióban! Ideális hely a város forgatagából idemenekülő szerelmeseknek: kulcsot adnak a házhoz, s a vendég akkor jön-megy, amikor csak kedve támad hozzá. Kedve pedig támad, hiszen csalogatja a település szélén álló két bányató, az egyikben fürödni is lehet. Már ahol nincsenek ott a maguk elé meredő, megszállott pecások, akik rögtön zsákmányaikkal dicsekednek: kárászt fogok nyakra-főre – mondja egyikük. A víz illata jellegzetesen bányatavi: mintha gyógynövényeket szórtak volna a mederbe, s mi egészen úgy érezzük magunkat, mintha a budakalászi bágerben úsznánk. A különbség annyi, hogy itt nem láthatunk meztelen németeket – szerencsére.
A környék egyébként bővelkedik a strandokban. Ha valaki ellátogat Algyőre (a nagyközség Sándorfalva keleti szomszédja), s a víz-imádás „korszerűbb” módjait kedveli, felkeresheti a Borbála Fürdőt. A helyi termálforrás közelében kialakított korszerű uszodában félmeleg tanmedence, harmincöt fokos, bizsergető élményfürdő, pezsgőfürdő, gyermekmedence, szolárium, jakuzzi várja a relaxálni vágyókat. Az átható gőz sajátos gyógyvízszaga kellemesen érvényesül az egész fürdőkomplexumban. A természetkedvelők persze inkább a Tisza-partot választják. Az ártér füzeseiben védett növények és madarak élnek, a vízpartokon élénk horgászélet zajlik. A vadregényes területen kiépített, csaknem másfél kilométer hosszú kerékpáros túraút található, s ha valaki nem tart a folyó sodrásától, lehet csónakázni is. A közelben működő szabad stranddal nagyobb gondok vannak. A meghitt, homokos partszakaszon elvileg tilos a fürdőzés, erre tábla figyelmeztet. A rendelkezést persze nem mindenki tartja be. Sajnos, a természeti adottságokat itt sem használják ki eléggé: egyetlen panziót, magánszállást sem találunk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.