A velünk élő olimpiai böszme

2008. 08. 26. 13:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Női kézilabda-válogatottunk abban a tudatban készült tegnap az Oroszország elleni mérkőzésre, hogy kiharcolhatja a negyeddöntőbe kerülést, aztán mire megérkezett a csarnokba, kiderült, hogy a továbbjutás már meg is van. A csoport két korábbi mérkőzésén ugyanis két, a szenzáció határát súroló meglepetés született: Brazília 33-32-re verte a Koreai Köztársaságot, Svédország pedig 27-26-ra Németországot. Így végérvényessé vált, hogy a brazil, svéd, német trió három tagjából csak egynek marad hely a legjobb nyolc között.
Ezért a mieink bénító tét nélkül kézilabdázhattak – utóbb úgy tűnt, mintha túlságosan meg is könnyebbültek volna –, az oroszok pedig Karejeva nélkül. A Poltorackaja melletti másik háromszoros világbajnok megsérült, a padon ücsörgött, és érdeklődésemre Jevgenyij Trefilov szövetségi kapitány azt sóhajtotta: komoly az ügy, az olimpiát ki kell hagynia. A tavaly decemberben vb-aranyérmes alakulat azonban inkább erősödött, mintsem gyengült, hisz visszatért a keretbe Bliznova és Marennyikova. Zuhogni is kezdtek a hálónkba az átlövésgólok, és ha említhető egyáltalán valami, ami nem erőssége Pálinger Katalinnak, akkor ezek hárítása. Valamelyest rendeződött a védelem, a 10. percre kialakult 4-8-at így a 20. percre sikerült 11-11-re kiegyenlíteni, és amikor Görbicz Anita betörésből, háttal a kapunak először szerezte meg a vezetést (13-12), még maga Gyurcsány Ferenc is talpra ugrott.
A miniszterelnök ugyanis a helyszínen tekintette meg a mérkőzést, és olyan műsort csapott, amilyet sporteseményen húszéves újságírói pályafutásom során állam- vagy kormányfőtől soha, sehol nem láttam. Még világbajnoki döntőn sem, a tegnapi ráadásul csoportmeccs volt… A magyar góloknál a levegőt öklözte, az ellenfél kapufára vágott hetesét látványosan megtapsolta, a hibáknál az asztalt csapdosta, szokásos, élénk gesztusaival kísért minden rezdülést, olykor pedig körülhordozta a tekintetét, felmérendő a hatást. Legalábbis az első félidőben, mert szünetben koncepciót váltott, átvedlett visszafogott államférfivá.
E betétprogram persze egyáltalán nem volt meglepő, mint ahogyan az sem, hogy az oroszok 16-15-ös félidő után a második félidőben, fizikai fölényüket érvényesítve 33-24-re simán győztek. A magyarok ki nem kényszerített hibáikkal és rossz passzaikkal is asszisztáltak ehhez, a kilencgólos verés nemcsak bántó, de káros is, mert a harmadik hely is elúszhat rajta. Abban az esetben, ha vasárnap válogatottunk úgy kap ki Koreától, és veri meg egyidejűleg Brazília Svédországot, hogy a két találkozó összesített gólkülönbsége meghaladja a nyolcat, mert magyar–brazil összevetésben az állás pillanatnyilag plusz nyolc ide.
A negyedik „jutalma” pedig a keddi negyeddöntőben a norvég– román rangadó győztese lesz, úgyhogy ettől igazán megkímélhetnénk magunkat. Tehát le kellene gyűrni Koreát – Ferling Bernadett és Pálinger Katalin is azt emelte ki, hogy a miénkhez hasonlóan kétarcú csapat, az esély tehát mindenképpen adott –, és másodikként szembetalálkozni az odaát harmadik franciákkal. Hisz annyi mindenért vissza lehetne vágni nekik: a 2003-as vb-döntőért, a 2004-es olimpiai negyeddöntőért, és tavalyi párizsi vb-helyosztóért. És akkor még belül maradtunk a harmadik évezred és a női kézilabda keretein…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.