Merőben új és egyszerű módját fedezték fel a vízszenynyezés mérésének izraeli tudósok – adta hírül a Reuters. Mivel a vízminőség változását legelőször az érzékeny algák jelzik, lézersugarat irányítanak a laboratóriumi mintapéldányokra, amelyek ugyanúgy megindítják a fotoszintézist, mint a napfény. A folyamatban keletkező, visszaverődő hanghullámokat különleges víz alatti mikrofonok segítségével rögzítik. A felvételek elemzése elárulja, milyen gyorsan jut energiához a fénysugaraktól a növény, vagyis milyen tempóban növekszik, és mennyi oxigént képes termelni. A piszkos víztől szenvedő algák hangja azt is elárulja, miféle toxinok bántják. A visszaverődő hangok hullámhoszszából így kiderül, hogy például a vízbe zúdított festékanyagok vagy a tengerbe süllyesztett elhasznált akkumulátorokból szivárgó sav miatt gyengélkednek.
Mivel az algák a világon mindenütt előfordulnak, a kutatók szerint a legmegbízhatóbb jelzői a vizek általános állapotának. Okot ad az aggodalomra, hogy becslések szerint már a Föld népességének 44 százaléka él erősen szenynyezett, sőt mérgező anyagokat tartalmazó vizek közelében.
Az algák egészségi állapotának folyamatos ellenőrzését azért is fontosnak tartják, mert ez a növény termeli a legtöbb oxigént. Az algatesztek tehát nemcsak környezetünk állapotáról, hanem a globális felmelegedés következményeiről is sok ismeretet nyújthatnak.
A felfedezők azt állítják, módszerük az eddig alkalmazott szénizotópos vizsgálatoknál, illetve kémiai analíziseknél jóval pontosabb adatokat szolgáltat, és azoknál lényegesen olcsóbb. Az egyszerűen kezelhető készülék prototípusa elfér egy kisasztalon. Számítások szerint még két esztendőbe telik, hogy világszerte használhassák a környezetkutatók.
Több hétre bezár a Keleti pályaudvar
