Kína tegnap feloldotta több internetes honlap elérhetőségének tilalmát, így hozzáférhetővé vált az Amnesty International emberjogi szervezet, a Riporterek Határok Nélkül nemzetközi újságíró-szervezet, valamint több kínai nyelvű honlap, mint például a Voice of America vagy a hongkongi Apple Daily internetes változata – számolt be az MTI. Az ötkarikás játékok médiaközpontjában ugyanakkor továbbra sem lehet elérni a BBC kínai nyelvű oldalának a disszidensekkel és a Tibet-pártiakkal foglalkozó aloldalait, valamint a száműzetésben élő tibetiek vagy a Falunkung meditációs mozgalom honlapjait és egyéb Kínát bíráló portálokat. Giselle Davies, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) szóvivője ugyanakkor jó jelnek tartja, hogy feloldották a kínai kormány által érzékenynek tekintett egyes honlapok tilalmát.
Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai államfő tegnap a pekingi parlamentben maga is találkozott az olimpia alatt Kínában dolgozó külföldi újságírókkal, és azt kérte tőlük, hogy „ne politizálják át” a játékokat, mert szerinte ez ellentétes az olimpiai szellemmel. A szokatlan sajtótájékoztatón a kínai elnök megerősítette, hogy a hatóságok biztosítják a külföldi újságírók számára a munkájukhoz szükséges eszközöket, ugyanakkor elvárják tőlük, hogy alkalmazkodjanak a kínai törvényekhez és szabályokhoz. Peking ugyanis az olimpia ideje alatt is ragaszkodik a kínai szerverhálózat ellenőrzéséhez. A döntés heves ellenérzést váltott ki a nemzetközi médiában. A francia AFP hírügynökség tudósítója szerint az 5600 külföldi újságíró fogadására kész olimpiai sajtóközpontban egyes honlapok még mindig hozzáférhetetlenek a világhálón. A NOB azonban a bejelentés után kénytelen volt elismerni, hogy a kínai hatóságok valójában soha nem ígérték azt, hogy az akkreditált külföldi sajtónak teljesen szabad internetes hozzáférést biztosítanak.
A korlátozások ellenére a kínai internethálózat az egyik legaktívabb a világon. A kínai hackerek több nemzetközi, állami és magánhálózatot törtek fel az elmúlt években.
Az őzek párzási időszaka miatt van veszély az utakon
