Aranytorony

Elsöprő győzelmet aratott a vasárnapi parlamenti választásokon a vörös khmerből átvedlett, most neoliberális eszméket hangoztató párt, amely majd negyed százada van hatalmon Kambodzsában. Karizmatikus vezetője, Hun Szen, aki még csak középkorú, több évtizedig szeretné kormányozni az országot. Ha a hatalmi játékokon, az intrikán, a klán- és urambátyámrendszeren múlik, be is válhat a számítása.

Pósa Tibor
2008. 08. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kína egyre drágább. Ezt mondják a globális világcégek, amelyek évekkel ezelőtt áttelepítették termelésüket a hatalmas ázsiai birodalomba. E héten a világ második legnagyobb sportszergyártójának, az Adidasnak a vezetője fakadt ki a Wirtschaftswoche című német gazdasági hetilapnak. A cipőiparban – a nagyvállalat Kínában gyártatja sportcipői felét – a pekingi kormány által meghatározott átlagos havi bér meghaladta a 200 eurót (48 ezer forint), panaszolta az Adidas első embere, Herbert Hainer, ami szerinte csak ideig-óráig tűrhető. Ha ez a tendencia folytatódik, az Adidas kénytelen lesz továbbállni Kínából – nagyjából így összegezhető a cikk fő mondandója.
De merre? Van a térségben jó pár szegény ország, de a legígéretesebbnek Kambodzsát nevezte az Adidas-vezér. A havi átlagbér itt 56 dollár (valamivel kevesebb, mint 8500 forint), az emberek olyan szorgosak, mint a kínaiak, és ami Hainer számára még ennél is fontosabb: politikai stabilitás uralkodik.
Kambodzsa a múlt hét végén ennek újabb fényes jelét adta. Egymás után ötödszörre nyerte meg a parlamenti választásokat a posztkommunista Kambodzsai Néppárt (CPP), mégpedig fölényesen. Az előzetes eredmények szerint a 123 tagú nemzetgyűlésben a CPP 91 helyet szerzett meg, míg a jobbközép ellenzék, a volt pénzügyminiszter, Szam Rainszi pártja 24-et, és a royalisták elvéreztek a választásokon. Ezzel az eredménnyel a CPP egyedül kormányozhat. Az 56 esztendős Hun Szen, a CPP vezére, aki miniszterelnökként már 23 éve irányítja az országot, valóban közelít ahhoz a lehetőséghez, hogy – mint kijelentette – „majd kilencvenéves korában lemond a kormányfőségről”. Kambodzsában minden hatalmat ő és pártja birtokol: a nemzetgyűlést, a szenátust, a kormányt, ő irányítja a tartományokat, a helyi vezetők 99 százalékát, a katonaságot és a rendőrséget; a királyt csupán jelképpé alacsonyította. Kambodzsa alkotmányos királyság, az egykori uralkodó, Szihanuk 2004-ben átadta a trónt fiának, Norodom Szihamoninak, akinek szerepe elhanyagolható.
Mi lehet az oka annak, hogy a nemzetközi megfigyelők által szabadnak minősített választásokon a kambodzsaiak ötödször is ilyen arányban a CPP-re voksoltak? Persze voltak szabálytalanságok is. Az ellenzék állítása szerint hívei a fővárosban, Phnompenben tízezerszámra tűntek el a névjegyzékből, szavazatvásárlások is megestek, a kampányban kormányzati túlsúly volt tapasztalható, de ez korántsem magyarázat ilyen arányú CPP-győzelemre. A tizennégymilliós ország lakóiból mintegy nyolcmillió a választásra jogosult, akiknek csaknem hetven százaléka élt is jogával.
A jelen lévő tudósítók egy része általános beletörődéssel magyarázza a „sikert”. Úgysem tudnánk mit tenni ellene, ezért rá szavazunk – ez volt a kambodzsai választók hozzáállása. „Egy előre lejátszott választásnak az az egy előnye, hogy nem kell megvárni az eredményeket, már meg lehet írni a kommentárt” – ironizált egy phnompeni újságíró a francia Figaro tudósítójával beszélgetve.
Mások sokkal kézzelfoghatóbb indokokat találnak. Ötödik éve tíz százalék fölötti a gazdasági növekedés. A posztkommunista CPP gyorsan magáévá tette a neoliberális gazdasági elveket, gyakorlatilag csak ez a tábla nem látszik az országban: minden eladó! Nem csupán az Adidasnak szúrt szemet, hogy itt a kínaiaknál is jobban ki lehet zsákmányolni az embereket. Minek fizessen valaki a kínai Kantonban 250–300 dollárt egy munkásnak, amikor itt ötödéért-hatodáért is talál kétkezi munkaerőt. Áramlik is a tőke az országba.
A tizennégymillió kambodzsai 35 százaléka napi fél dollárból (75 forintból) él. Gondoljunk bele, milyen megváltás a családnak, ha valamelyik tagja el tud helyezkedni egy multicégnél bedolgozónak! A lakosság kétharmada a mezőgazdaságban dolgozik, közülük is majd kilencven százalék foglalkozik rizstermesztéssel. Fél év alatt a rizs ára a duplájára emelkedett, ami valóságos áldás lehetne a kambodzsaiaknak. Ám a khmer birodalom korát idéző technikával termelnek, nyoma sincs öntözőrendszernek, pedig a szomszédos Thaiföld és Vietnam minden rizsszemet felvásárolna. Kambodzsa nem tud kétmillió tonnánál több termékfelesleget előállítani a mezőgazdasági területek modernizálása nélkül. Hun Szen jól látja a kínálkozó pillanatot: most az ország bevételeinek jelentős részét a mezőgazdaságba kell befektetni, arról nem is beszélve, hogy tízmillió hektárra becsülik a megműveletlen területek nagyságát. Megvan rá az esély, hogy Kambodzsa tíz év alatt kiugorjon a nagyon szegény országok sorából.
Egyelőre azonban az ipar a húzóágazat. Gyakorlatilag mindenre lehet engedélyt kapni, csak meg kell találni, melyik hivatalnok zsebébe csúsztassunk egy kis kenőpénzt. Enélkül nem megy. A legkorruptabb országok „versenyében” Kambodzsa előkelő helyezésre számíthat. Az ellenzék „maffiaállamnak, banánkirályságnak” nevezi a Hun Szen-rendszert. Mindenre lehet koncessziót szerezni az őserdei nemes fák kiirtásától a drágakőcsempészet törvényesítésén át a csodálatos, érintetlen tengerpart elkótyavetyéléséig.
Miközben a délkelet-ázsiai térségben Thaiföldtől és Vietnamtól is egyre inkább elfordul a nemzetközi befektetőréteg, az új célpont Kambodzsa. Phnompen építési lázban ég, sorra emelkednek ki a földből a különböző világcégek képviseletei, szállodák tucatjai.
A Mekong partján épül a 192 méter magas Aranytorony. A dél-koreaiak különösen aktívak a térségben, Sziemreapnél, Angkor városánál megkezdték a saját nyugdíjasaiknak otthont adó „Cote d’Azur” építését. A turizmus is minden évben újabb csúcsot dönt, tódulnak ide a külföldiek, hogy még olcsó áron élvezzék a kambodzsai vendéglátást és a khmer birodalom fennmaradt emlékeit.
A választásokat közvetlenül megelőző időszakban az évek óta tartó gazdasági „csodához” társult egy adalék, a nacionalizmus, amelynek Hun Szen kiváló bajnoka. Az észak-kambodzsai és thaiföldi határszakaszon lévő Preah Vihear ősi khmer templom szolgáltatott okot a nemzeti érzelmek felszítására, de olyannyira, hogy sokan a két ország közötti fegyveres konfliktus kirobbanásától tartottak.
A vitatott 4,6 négyzetkilométeres területből egy nemzetközi bizottság 1962-ben fél hektárt Kambodzsának ítélt, amelyen az Angkor-időszak egyik gyöngyszeme, a XI. században épült szentély áll.
A vörös khmereknek, akik barbár rezsimjükkel 1975–79 között uralták Kambodzsát, sikerült félig lerombolniuk a templomot. A kommunista tömeggyilkos, Pol Pot bukása után a kambodzsaiak megengedték a thaiföldi boncoknak, hogy felkeressék a szentélyt, akik segítettek a felújításában. Minden békében zajlott.
E hónap elején az UNESCO a világörökség részének nyilvánította az építményt. Mégpedig a thaiföldi külügyminiszter ajánlásával, aki „saját hatáskörben” megegyezett a kambodzsai féllel arról, hogy a templom és a vitatott terület nagy része kambodzsai oldalon helyezkedik el. Amikor ez kiderült, Bangkokban a hajukat tépték, azonnal menesztették a thaiföldi diplomácia vezetőjét, és az alkotmánybíróság megsemmisítette a megállapodást. Mindkét ország csapatokat küldött a térségbe, amelyek azóta is farkasszemet néznek egymással. Jelentős haderőről van szó, megtámogatva tüzérséggel, most épp azon dolgozik az ASEAN (Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége), hogy békésen elsimítsa az összecsapással fenyegető ügyet.
A harcos khmer nacionalizmusáról ismert Hun Szen, aki, ha országa érdeke úgy kívánta, nemegyszer még korábbi támogatója, Vietnam ellen is fel mert lépni, persze hogy kihasználta a helyzetet: ellátogatott Angkorba, hogy közelebb legyen a „fronthoz”, jelenlétével is erőt adjon „fiainak”, és kifejezze ragaszkodását a khmer birodalom emlékeihez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.