Az egészségügyi reform áldozatai

Az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) előtt tartotta tegnap tiltakozó akcióját a „Gyurcsány a hibás!” akciócsoport. A fidelitasos fiatalok az épület előtt transzparensükön hirdették, hogy az egészségügyi intézmény bezárásáért is a miniszterelnök tehető felelőssé.

Zsebõk Csaba
2008. 08. 21. 9:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A „Gyurcsány a hibás!” csoport tagjai azért szervezték akciójukat az OPNI elé, mert meggyőződésük, hogy ez egy szimbolikus épület: jelképezi mindazt, ami az egészségügyben történt az elmúlt időszakban. Kérdő Zsuzsa, a Fidelitas alelnöke úgy vélekedett, hogy akciójuk nyomán az országban egyre többen nevén nevezik a problémákat és azokat, akik ezekről tehetnek. – Az egyik oldalon hatalmas pénzkidobást lehet látni a kormány részéről, a másikon nagyon sok pénzhiányból adódó probléma kerül a felszínre; a kórházbezárás, a gyógyszerhiány, az ágyszámcsökkentés mindennapos problémává vált Magyarországon – mutatott rá Kérdő. – Az egészségügyi reform kudarcba fulladt, egyre rosszabb az egészségügyi ellátás, egyre nehezebb helyzetbe kerülnek az egészségügyi dolgozók is – hangoztatta Radnóti Ákos, a Fidelitas győri elnöke. A két hete kezdett kampány keretében eddig is nagyon sok visszajelzés érkezett az egészségügy rossz állapotáról – tette hozzá, majd felhívta a figyelmet: számos felvételt kaptak, ahol a matricát olyan egészségügyi intézmény falára ragasztották fel, amely a kormány intézkedésének esett áldozatul.
A Heti Válasz legutóbbi számában egyébként a Molnár Lajos volt egészségügyi miniszter által jegyzett „reform” 2007-es hatásait vizsgálva górcső alá veszi többek között a gyógyító pszichiátriai ágyak számának a 24 százalékkal való csökkentését, az OPNI bezárását, egyes szülészetek megszüntetését és újszülött osztályok bezárását, valamint koraszülött intenzív központokban a finanszírozási keretek befagyasztását. A cikkben olvashatunk arról is, hogy elmaradt a mentőszolgálat fejlesztése, és hogy romlott az akut szívbetegek ellátása. Az egészségügyi reform vizsgált időszakában 26 százalékkal csökkentették a gyógyító ágyak számát, 18 kórház megszűnt vagy ápolási intézetté alakult, és jelentős finanszírozási korlátokkal kellett számolniuk az ellátó intézményeknek. A hetilap olyan mutatókat vesz számba, amelyek 2000 és 2006 között jelentősen javultak, a magyar egészségügy „sikertörténetei” voltak, és ezek kapcsán vizsgálja, mi történt az intézménybezárásokkal sújtott 2007-es esztendőben. A csecsemőhalálozást illetően például a cikk megállapítja, hogy a 2006-os 5,7 ezrelékes adat tavaly 5,9 ezrelékre romlott. A múlt évben ugyanakkor 810 emberrel több halt meg még a kórházba érkezés előtt, mint egy évvel korábban. A hetilap amúgy a közzétett adatokat a mentőszolgálattól és a Központi Statisztikai Hivataltól kérte meg, és azokat változtatás nélkül közölte.

„Gyurcsány a hibás!” A tiltakozó csoportot július végén hozta létre a Fidelitas, azóta országszerte osztogatják a „Gyurcsány a hibás!” feliratú matricákat, és kérnek mindenkit, hogy ragasszák ki ezeket jól látható helyekre, fotózzák le, s küldjék el a képet e-mailben. Az akciónak weboldala is van, amelyet a http: //gyurcsanyahibas.blog.hu címen lehet elérni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.