Az EU vasszigort ígér Iránnal szemben

Az Európai Unió tegnap újabb kereskedelmi szankciókat léptetett életbe Iránnal szemben. A közlemény szerint az EU alapos vizsgálat alá vett minden olyan pénzügyi csoportot, amely iráni bankokkal áll üzleti kapcsolatban, és befagyasztotta a Teheránnal kereskedő cégek kölcsönjeit.

Munkatársunktól
2008. 08. 19. 18:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pénzügyi megszorítások mellett az EU-tagállamok hatóságai alapos vizsgálat alá veszik az Iránba tartó és onnan érkező repülőgépeket és hajókat. A szankciók nem érintik az iráni energiahordozók kereskedelmét. A most életbe léptetett megszorítások szigorúbbak azoknál, amelyeket az ENSZ Biztonsági Tanácsa két évvel ezelőtti határozatában foglalt. Az EU mellett Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter is újabb szankciókkal fenyegette meg Iránt, mivel a teheráni vezetés nem volt hajlandó egyértelmű választ adni az Iránhoz intézett együttműködési ajánlatára. Rice szerint a teheráni válasz komolytalan, és ez további szigorításokhoz vezethet.
A három éve megválasztott Mahmúd Ahmanidezsád elnököt hatalomra kerülése óta Izrael, az Egyesült Államok és az Európai Unió is azzal vádolja, hogy a látszólag polgári célra való, az energiaellátásban használatos urándúsítás mögött komoly nukleáris fegyverkezés állhat. Az iráni kabinet, amelynek népszerűsége egy évvel a választások előtt igencsak megkopott, többször bizonygatta már: Teherán nem fejleszt nukleáris fegyvereket. Annak ellenére, hogy eddig valóban nem találtak bizonyítékot a vádak igazolására, az iráni hadsereg rakétafejlesztési kísérletei miatt mindez megkérdőjelezhető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.