Úgy tűnik, a vártnál hamarabb lezárult az OMV–Mol-saga, miután az osztrák fél tegnap közleményben jelentette be: visszavonja a magyar olajtársaság részvényeire tett elvi, darabonként
32 ezer forintos vételi árra vonatkozó szándéknyilatkozatát. Mindez azután történt, hogy kiszivárgott: az Európai Bizottság versenyjogi aggályok miatt az OMV által kínált feltételekkel nem engedélyezné a két cég összeolvadását, az osztrák társaság pedig más feltételeket nem kívánt elfogadni.
– Nem áll szándékunkban megválni a Molban meglévő 20,2 százalékos részvénycsomagtól – jelentette ki Wolfgang Ruttenstorfer, az OMV vezérigazgatója a távirati iroda tudósítása szerint. Hozzátette, a papírok későbbi sorsa a kelet-közép-európai energetikai piac változásának függvénye, mivel szerinte a Molban meglévő érdekeltség fontos lehet később, ezért a papírok sorsa majd az orosz, azerbajdzsáni és más termelők belépése függvényében dőlhet el. Kérdésre elmondta: az osztrák olajvállalat minden közép- és kelet-európai privatizációban, köztük az INA magánosításában is érdekelt, azonban a horvát kormány még nem indította be hivatalosan az értékesítés folyamatát, és nem is küldött az OMV-nek a részvételre vonatkozóan meghívást. (A horvát cégben a Mol 25 százalékos részt birtokol, s hamarosan ajánlatot tesz további 30 százalékos hányadra is.)
– A Mol tudomásul veszi az OMV döntését, miszerint eláll a Mollal kapcsolatos hipotetikus felvásárlási szándéktól – tájékoztatta a magyar társaság részvényeseit a Budapest Értéktőzsde honlapján. A cég véleménye szerint a bejelentés nem más, mint elismerése annak a Mol részéről már több mint egy éve folyamatosan hangoztatott véleménynek, hogy „az OMV minden racionális alapot nélkülöző terve a két gazdasági egység összevonására nagyon komoly versenyjogi aggályokat vet fel, természeténél fogva értékromboló, és mindenfajta gazdasági és stratégiai ésszerűségnek híján van”. A hazai vállalat vizsgálja az OMV kezében lévő húszszázalékos részesedés további sorsával kapcsolatos lehetőségeket. Az OMV döntésével egyetértett az osztrák állami vagyonkezelő is, amely továbbra is teljes bizalommal van a cég vezetése és stratégiája iránt. Üdvözölte a döntést a magyar Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület, mivel szerintük az egyesülés esetén elszabadultak volna az árak.
A bejelentés után az osztrák
Wiener Börsén előbb 7 százalékkal drágultak, végül alig kétszázalékos pluszban zártak az OMV-papírok, a budapesti parketten a Mol 6,3 százalékot veszített értékéből.
Részegen összeveszett élettársával a nő, gyilkosság lett a vége
