Bürokrácia nehezíti az erdőtelepítést

Több ezer hektárral kevesebb erdőt telepítenek a tervezettnél a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal bürokratikus és sokszor késedelmes eljárása miatt – állítja lapunknak Luzsi József, a Magánerdő-tulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének elnöke.

Dénes Zoltán
2008. 08. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyeztetést tartottak a héten a Magánerdő-tulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének (MEGOSZ) tagjai, miután a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) sokukat szankciókkal, büntetésekkel, illetve támogatásmegvonással sújtotta. – A közelmúltban az MVH mintegy 330 erdőtelepítés ellenőrzése után adott ki büntető, illetve támogatást megvonó határozatokat – közölte lapunkkal Luzsi József, a MEGOSZ elnöke. Elmondása szerint az egyesületi tagok azért gyűltek össze, hogy áttekintsék, mely esetekben és miért, illetve, hogy jogosan vagy alaptalanul büntetett-e a hivatal. Véleménye szerint az MVH gyakran nem volt elég alapos a szankciók kiszabásánál, nem vette figyelembe a saját késlekedései miatt előidézett körülményeket. A legnagyobb gond szerinte az, hogy az MVH az a hivatal, amelyet nem kötnek határidők, vagyis ha az erdőtulajdonos fellebbez egy határozat ellen, az ügyön akár egy évig is elüldögélhet.
Fontosnak tartotta még megjegyezni, hogy bár az MVH kommunikációja szerint a telepítések öt százalékát ellenőrzik, a tény az, hogy vizsgálni főként a nagyobb erdőtulajdonosokat szokták, vagyis az összesen telepített erdő körülbelül 30 százalékát. Egy-egy büntetéssel akár 10–20 millió forintot is kivehetnek a gazdálkodó zsebéből. Mint mondta, mindez komolyan hátráltatja a hazai erdőtelepítéseket. Rávilágított: az erdőtulajdonosok munkáját nagyban akadályozza a támogatási rendszer rendkívül bürokratikus jellege, ami a telepítési kedv megcsappanásában is megmutatkozik. Míg 2005-ben 18 ezer hektárnyi erdőtelepítésre adtak be uniós támogatási kérelmet, 2007-ben már csak 4200 hektárra kértek támogatást. Az idei számok majd csak szeptemberben válnak egyértelművé, amikor az is kiderülhet, hogy az eredetileg tervezett erdőtelepítésekből mennyi valósult meg azt követően, hogy az MVH jó pár hónapos késéssel, lényegében már a cserjetelepítési időszak lejárta után küldte ki a kérelmek elfogadásáról szóló határozatait.
– Magyarország kétmillió hektárnyi erdejéből a magánerdő-tulajdonosok mintegy 43 százalékot művelnek, miközben új erdőket lényegében csak ők telepítenek – mondta Luzsi József. A magánerdő-tulajdonosok csaknem 900 ezer hektárnyi erdőt kezelnek. Új telepítéseket évente mintegy 15 ezer hektáron hoznak létre. A mostani uniós költségvetési időszakban mintegy 100 milliárd forintos támogatás vehető igénybe a magyar erdők fejlesztéséhez, ami 60–65 ezer hektár telepítésére ad lehetőséget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.