A pénzügyminiszter környezetébe tartozók a hét végén előálltak azzal a történettel, amely – állításuk szerint – felmenti őket a drogbotrány alól. A nyilatkozatokból kiderül, hogy a Hír TV munkatársainak lebuktatására valóban akciót szervezett Veres János kampányfőnöke, Tóth Viktor és a tanácsadó ügyvédje, Helmeczy László. Utóbbi ugyanakkor azt állítja, hogy nem ők béreltek fel egy bűnözőt, hogy keverje drogügybe a két Hír TV-st, hanem egy kábítószer-kereskedő fordult ügyfeléhez, Tóth Viktorhoz: Kisberk Szabolcs és Krakkó Ákos Hír TV-s riportereknek rendszeresen szállít kábítószert, de a tévések nem fizetnek neki, és sokkal tartoznak. A Miklós nevű díler – állítólag – hajlandó lett volna a tévések lebuktatására, ha cserébe megkapja azt az összeget, amellyel a riporterek „tartoznak” neki. Helmeczy ezzel kapcsolatos nyilatkozatának a kulcsmondata így hangzik: „Én leültem ezzel az emberrel, és elmondtam neki, hogy ha valóban van ilyen információja, és az megbízható, és tényleg lebukik a két újságíró, akkor azért még fizetne is a megbízóm.”
*
Helmeczy – magyarázta – azt kérte Miklóstól, értesítse őt, amikor a televízió munkatársainak eladta az árut. Magyarán készek lettek volna egy drogügylet lebonyolításáért pénzt fizetni egy bűnözőnek. Az ügyvéd-politikus azt állítja, hogy az akcióról a kezdetektől fogva tudott a rendőrség: Tóth Viktor már a dílerrel folytatott első, hónapokkal ezelőtti beszélgetés után feljelentést tett a rendőrségen, és erről a kábítószer-kereskedőt is értesítették. Az ügyvéd szerint a hatóság így mindvégig nyomon követte az eseményeket, őt pedig tanúként már ki is hallgatták az ügyben. Helmeczy az egyik hírportálnak elmondta, neki is vannak hangfelvételei, amelyek az ő verzióját bizonyítják.
Veres János elsőként, a Hír TV péntek esti rövid híradása után, de még a Célpont című műsorban sugárzott teljes anyag lejátszása előtt kommentálta a botrányt. Hogy ő miért vette magára az ügyet, s érezte szükségét megszólalni, az – Helmeczy László későbbi nyilatkozatának megjelenéséig – nem volt világos. Személyét ugyanis a televízió nem hozta összefüggésbe az üggyel. Közleménye viszont érdekes információkat szolgáltat az esetről. A miniszter többes szám első személyben fogalmazta meg közleményét („A Barát Miklós által tett ajánlat megismerése után az ügyben rendőrséghez fordultunk, hivatalos feljelentés történt.”), amiből egyértelműen kiderül: a miniszter a kezdetektől fogva tudott az ügyről. Ebből – az idézett Helmeczy-nyilatkozatot is figyelembe véve – az következik, Veresnek arról is tudomása volt, hogy a díler másfél millióért vállalja egy olyan bűncselekmény végrehajtását, amelynek célja a Hír TV-sek börtönbe juttatása.
A Hír Televízió birtokába jutott felvételek tartalma homlokegyenest ellenkezik a Helmeczy László által elmondott történettel. Arról például szó sincs, hogy a tévések drogoznának. A péntek este bemutatott anyagok szerint viszont a Veres János környezetébe tartozó emberek – egyelőre ismeretlen személy megbízásából – csempésztettek volna kábítószert a két riporter autójába. Mindezt azzal a céllal, hogy Kisberk Szabolcsot és Krakkó Ákost börtönbe juttassák, és így kompromittálják a Hír TV-t. A tervet azonban, derül ki a televízió anyagából, felfedte az akcióval megbízott, Miklós keresztnevű férfi. Ennek nyomán a Célpont című tényfeltáró-oknyomozó műsor munkatársai rejtett felvételeket készítettek Miklós telefonbeszélgetéseiről. Ezekben arról van szó, hogy Helmeczy – megbízóinak szándékát követve – átad Miklósnak másfél millió forintot, ha a férfi drogot csempész a riporterek kocsijába. A bemutatott rejtett felvételek arra is utalnak, hogy a háttérben Veres kampányfőnöke, Tóth Viktor, valamint a debreceni szocialista képviselő, Csedrik Katalin áll. A felvételeken Helmeczy olyan közúti ellenőrzést emleget, amelynek során a „haveri kutya (…) elkezd vergődni”, ha megtalálja a drogot.
A Miklós nevű férfi június 2-án végül valóban megpróbált csomagot elrejteni Kisberk Szabolcs autójában, de a tévé által tett bejelentés nyomán kiérkező rendőrök csak sütőport találtak nála. A férfi vallomást tett; mindezek kapcsán a Debreceni Városi Ügyészség megállapította, hogy a cselekmény célja a Hír TV-sek elleni hamis vád megalapozása volt. A televízió az ügyben feljelentést tett.
A rendőrség egyelőre nem indít belső vizsgálatot az ügyben. Az országos rendőrfőkapitány szerint a nyomozás során ki fog derülni, hogy Helmeczy blöffölt-e, vagy valóban vannak rendőrségi kapcsolatai. Bencze József kifejtette: felvetődhet a kábítószerrel visszaélés előkészülete bűntettének gyanúja. – A rendőrség elfogta az illető személyt, s megállapította, hogy az az anyag, amit a gépkocsiban elhelyeztek, nem kábítószer, alkalmatlan tehát a kábítószerrel való visszaélés bűncselekményének elkövetésére, ugyanakkor felvetődött, hogy a megelőző előkészületek alkalmasak lehetnek a visszaélés kábítószerrel előkészülete bűncselekmény elkövetéséhez – fogalmazott a főkapitány, s elmondta azt is, hogy az ügyészség folyamatosan felügyeletet gyakorolt az adott ügyben.
A legdurvább sajtó elleni támadás. A Fidesz a rendszerváltozás óta a szabad sajtó elleni legdurvább támadásnak nevezte a történteket. Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője úgy fogalmazott: „Ha beigazolódik a megfogalmazott gyanú, akkor nyilvánvalóan ez az eset a legdurvább támadás a sajtószabadság ellen a rendszerváltoztatás óta Magyarországon.” Gulyás József, az SZDSZ országos tanácsának elnöke szerint ha kiderül, hogy az ügyben mentelmi joggal rendelkező személy is érintett, pártja gondolkodás nélkül e jogának felfüggesztését fogja támogatni a parlamentben. – A rendszerváltás óta nem ez az első eset, amikor a sajtó munkatársait atrocitás éri. Ez az ügy azonban nem egyszerűen újságírók megfélemlítésére, hanem kiiktatására irányul. A volt Népszabadság-főszerkesztő, Eötvös Pál, aki jelenleg a Magyar Újságírók Országos Szövetségének elnöke – mint már annyiszor – most sem tudott reagálni a történtekre. Mint mondta, még nem tájékozódott az ügyben.
Bóka János: az Európai Bizottság költségvetési javaslata nem mutat utat a versenyképesség helyreállításához
