Fico vasárnap a SITA hírügynökségnek nyilatkozva így fogalmazott: „Időnként elveszítjük a türelmünket. Hadd emlékeztessem az energiai monopóliumok minden idegen tulajdonosát arra, hogy a Szlovák Köztársaság alkotmányának 20. paragrafusa szerint, ha a közérdek úgy kívánja, a dolog kisajátítható.” Fico kifejtése szerint ezúttal nemcsak a szlovák villamosenergia-termelés részvényeinek többségi tulajdonrészét bíró olasz társaságra, az Enelre utalt, hanem mindazon külföldi energiamonopóliumok tulajdonosainak szemléletére, akik a (szlovák) „állami politikával és az állam lakóinak érdekeivel ellentétesen, tehát a közérdek ellenében” gondolkodnak. „Nem leszünk szégyenlősek, s ha kell, a jövőben ilyen szélsőséges eszközöktől sem riadunk viszsza” – mondta, és nyomatékosan hozzátette: „Szlovákia nem lehet energetikai bábállam”.
A kormánya „szociális irányultságát és szociális kiterjedéseit” ezúttal is kiemelő Fico – az MTI beszámolója szerint – arról beszélt, hogy kabinetje soha egyetlen esetben sem hoz a lakosság vásárlóerejét mellőző döntést, mert Szlovákiában semmiképpen sem alkalmazhatók az uniós árszintek, ha egyszer a bérek mélyen az uniós országok bérszintje alatt vannak.
*
„Megerősítem, a kormány óriási mértékben érdekelt a maximálisan stabil energiaárakban, azok inflációgerjesztő hatásainak kivédésében” – így Fico, aki elmarasztalóan szólt az Enelről, amiért „orránál fogva vezeti a kormányt”, és nem a kormányfőnek megfelelő tempóban folytatja a mohi atomerőmű harmadik-negyedik blokkjának befejezését célzó építkezést.
Az olimpiáról hazatérő Ivan Gasparovic államfő két miniszter leváltását kérő és a helyükre lépő két új politikus kinevezésére szóló javaslatot talált asztalán, holott július közepén úgy ment nyári szabadságra Robert Fico kormánya, hogy tagjai sütkéreztek a népszerűségben. Pozsonyi tudósítónk jelentése szerint az államfőt is meglepte a kialakult helyzet, csak anynyit tudott mondani az újságíróknak, nem kívánja gátolni Robert Ficót a kormányzásban, de döntése előtt tájékozódni szeretne a tervezett változások hátteréről. Az államfőnek nem sok tájékozódni valója van, a Szlovák Nemzeti Párt által delegált Jaroslav Izák környezetvédelmi miniszter leváltását maga Fico kezdeményezte, mert a tárcavezető a nemzeti politikusok és a párthoz közel álló vállalkozók körében több millió koronát osztott szét napkollektorok felszerelésére – saját családi házaikra. Pénzügyi botrány okozta Zdenka Kramplová mezőgazdasági miniszter bukását, ám őt Vladimír Meciar pártelnök kezdeményezése alapján javasolja leváltani a kormányfő. Kramplová a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalmat (HZDS) képviselte a kormányban, de a mozgalom központi igazgatója is volt. Meciar azért javasolja korábbi kedvenc politikusa leváltását, mert úgy értékelte, a párt támogatásával kapcsolatban két hete kirobbant botrányt (egy nyugdíjas hétmillió koronával segítette a pártot) Kramplová okozta.
Zelenszkij így ássa alá a független igazságszolgáltatást
