Ilyen a koksz

Molnár Csaba
2008. 08. 19. 18:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy minap nyilvánosságra hozott vizsgálat eredményeiből kiderült, hogy az eritropoetin (EPO – széles körben használt doppingszer) laboratóriumi kimutatása bizonytalan lehet. Carsten Lundby, a Koppenhágai Izomkutató Központ munkatársa nyolc egészséges embernek adott EPO-t. Vérmintáikat ezután elküldte két független laboratóriumnak, amelyek a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) számára is végeznek doppingvizsgálatokat, EPO-tesztet kérve tőlük. A két laboratórium eredményei jelentősen különböztek egymástól, jelentette a New Scientist magazin. Az EPO-kezelés kezdeti szakaszában levett vérmintákról az egyik labor például megállapította, hogy mindegyik pozitív volt, a másik, egy kölni intézet viszont mindegyiket negatívnak találta. Utólag e laboratórium tiltakozott a vizsgálat szerinte csúsztató állításai miatt. Lundby mérlegelte, hogy eredményeit a Tour de France és az olimpia előtt nyilvánosságra hozza-e, hiszen ezzel akár bátorítást is adhat a csaló sportolóknak a doppingolásra, végül a publikáció mellett döntött.

104
évvel ezelőtt, az 1904-es Saint Louis-i olimpia maratonifutó-bajnoka, Thomas Hicks volt talán a modern kori sport első doppingoló versenyzője. Segítői a verseny alatt két milligramm sztrichnint és némi brandyt adtak neki erősítésképpen. (Vetélytársa, Fred Lorz sem volt esélyes a fair play díjra. A táv első 14 kilométerét lefutotta, majd autóba szállt, és az utolsó 8 kilométerre csatlakozott újra a versenyhez. A bírák észrevették a csalást.)

4–6 millió
vörösvértest található a felnőtt emberek vérének egy mikroliterjében. A vörösvértestek felelősek az oxigén szállításáért. Minthogy az izomműködéshez is oxigénre van szükség, ha növeljük a vörösvértestek számát, megnövekedett teljesítményre számíthatunk. Az eritropoetin természetes emberi hormon, amelyet a máj és a vesék állítanak elő, és a csontvelőben serkenti a vörösvértestek képződését, így növelve a vér oxigénszállító képességét.

3
nap alatt kiürül a szintetikus EPO a szervezetből, ezért rendkívül nehéz a kimutatása. A dopping kiürülése után hatása még hetekig érezhető. Az EPO-t
könnyű összetéveszteni más vegyi anyagokkal, amelyek természetesen is megtalálhatók az ember vizeletében. Egy belga triatlonista, Rutger Beke 2005-ben sikeresen fellebbezett doppingolás miatt kirótt eltiltása ellen. Állítása szerint a levett minta beszennyeződött, és amit találtak, az nem EPO, hanem egy tőle megkülönböztethetetlen fehérje volt.

3559
kilométer volt a Tour de France francia kerékpáros- körverseny össztávja 2008-ban, amelyet 21 szakaszban teljesítettek a versenyzők. Egy szakasz átlagos hossza 170 kilométer volt. Egyetlen EPO-vizeletvizsgálat 400 dollárba kerül, így a 180 induló versenyző egyszeri vizsgálata 72 ezer dollárba kerülne, és a teszteket a gyors kiürülés miatt meg kellene ismételni két-három naponta.

4-en
így is lebuktak doppingolással az idei versenyen. Köztük volt az olasz Riccardo Ricco is, akit csapata – amely ezután távozott a versenyről – azonnal kirúgott. (A csapat szponzora ezután bejelentette, kivonul a profi-kerékpársport finanszírozásából).

5
versenyzőt értek doppingvétségen a tavalyi Tour de France idején, a versenyt megelőzően pedig négy korábban sikeres kerékpárosról derült ki, hogy tiltott szereket használtak. Tavaly a doppingbotrányok naponta követték egymást, aminek hatására a német ARD és ZDF tévétársaságok beszüntették közvetítéseiket a versenyről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.