Ismét két hajót foglaltak el a gyakori kalóztámadásokról hírhedt szomáliai partok közelében – adta hírül a Reuters.
Egy thaiföldi teherszállítót, amely a fedélzetén furnérlemezekkel az adeni kikötőbe tartott, néhány nappal ezelőtt Szomália és Jemen között szállták meg a tengeri rablók. A vízi jármű tulajdonosai, akikkel a támadók most felvették a kapcsolatot, úgy tudják, a huszonnyolc tengerésznek nem esett baja. Ezt el is hiszik nekik, mert a szomáliai kalózok a busás váltságdíj reményében általában jól bánnak a foglyaikkal. A thaiföldi hajót másodszor érte kalóztámadás, amióta a világtengereket járja. Öt évvel ezelőtt az indonéziai vizeken fosztották ki, miután a meglepett legénység valamennyi tagját megkötözték.
A teherszállító mostani megtámadása előtt nem sokkal szomáliai fegyveresek rajtaütöttek egy nigériai révkalauzhajón is. Még mindig az útonállók fogságában van egy japán rakodóhajó is, amelyet július 20-án térítettek el. A szomáliai hatóságok úgy tudják, a kalózok a japán tulajdonosokkal is tárgyalnak a visszaszolgáltatás feltételeiről.
Egy héttel ezelőtt már visszanyerte szabadságát az a két német turista, akit még júniusban hurcoltak el a jachtjukról a jemeni partok közelében, és azóta Szomália északi hegyvidékén őriztek. A helyi beszámolók szerint a szabadulásuk ára egymillió dollár volt.
Mohamed Sziad Barré katonai diktátor rendszerének 1991-es bukása óta Szomáliát egymással rivalizáló klánok uralják. Az anarchiába süllyedt Szomáliában a kalózkodás mára olyannyira elterjedt pénzszerzési forrás lett, hogy az ország parti vizeit ma már a világ legveszélyesebb területének tartják a hajósok.
Alkotmányos krízis Németországban
