Kóbor macskák a Falk Miksában

Csütörtök este tartották a kilencedik Műgyűjtők éjszakáját, amely minden eddiginél szegényebb programmal várta a műkedvelőket. Talán a nyári szabadságolások miatt, de a galériák, üzletek nagy része nem maradt nyitva éjfélig, Dresch Mihály koncertje azonban mindent felülírt.

2008. 08. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár nem tartotta vissza a nyári zápor az embereket, hogy sétálgassanak a Falk Miksa utcában csütörtök éjszaka (külföldiek és magyarok egyaránt kíváncsiak voltak a programokra), mégis hiányérzet támadhatott azokban, akik végiglátogatták a különböző kiállítóhelyeket és antikvitásokat. Igaz, hogy egy este alatt nyolc kiállítás is nyílt, de ezek szeptemberig folyamatosan látogathatók. Egy ilyen programnak – a Múzeumok éjszakájához hasonlóan – a tárlatvezetésekről, ismeretterjesztésről, műhelytitkokról kellene szólnia, ebből ezen az estén azonban nem sok akadt. Kivétel volt a Dénes Galéria, ahol Dénes Sándor, az Első Pesti Szőnyegtársaság elnöke tartott előadást A szőnyeg és a magyar szőnyegkultúra története címmel, amire szép számmal érkeztek érdeklődök. A Joan ékszerüzletben perui és szecessziós arany ékszerek rekeszberakásos technikájával lehetett megismerkedni. Több helyen engedményesen lehetett vásárolni bútorokat, festményeket – a Ferenczi Enterior például egész árukészletét kiárusította profilváltás miatt –, és természetesen üzletek is köttettek szép számmal. A tárlatok közül kiemelkedett az Erdész & Makláry Fine Artsban látható Bálint Endre retrospektív kiállítás, amely átfogó képet ad a művész 1957 és ’62 közötti festői korszakáról; ugyanitt a felső szinten Sipos Barbara kortárs festőművész képeit is érdemes volt felfedezni. A szemközti Art Factory Galériában a kóbor macskákról szólt minden, ahol Mamikon Yengibarian, Roberto Prina és Halmi-Horváth István cicás szobrai és fotói láthatók. Az utóbbi időben több kortárs galéria is nyílt az utcában, és ezek is új kiállításokkal várták az éjszakai vándorokat. A Stereo Galleryben Kovács Budha Tamás és Pintér Gábor képeiből nyílt tárlat, a Galéria White-ban pedig Kováts Nóri baba-mama fotósorozatát tekinthette meg a közönség. Stratégiájukat tekintve ezek a galériák profinak tűnnek, azonban elkeserítő, hogy az esetek nagy többségében a tulajdonos angolszász nevet ad üzletének. Sokan időztek el hosszasan a hangulatos Pintér Antik és Kortárs Galéria hatalmas, labirintusszerű termeiben. Az antik tükrök, csillárok, gyönyörűen megmunkált könyvszekrények és pamlagok között igazi felfedező útra lehetett indulni, és belefeledkezni a bútorok szépségébe. Az este záróakkordjaként, Dresch Mihály dzsesszkoncertje a Pintér Antikban minden rossz érzésért kárpótolhatott mindenkit. A zsúfolásig telt terembe ugyan már sokan nem fértek be, de a hangulatos lugasban egy pohár bor és a kiszűrődő dzsesszmuzsika kísértében szépen zárult az este.
Több látogató is egyetértett abban, hogy ezen az éjszakán szegényes programokkal várták a műkedvelőket a nyitva tartó galériák. Hogy mi lehet az ok? A Műgyűjtők éjszakája mellett ugyanitt minden évben kétszer rendezik meg a FalkArt elnevezésű, tematikájában hasonló rendezvényt. Érthető tehát, hogy egy idő után a galériatulajdonosok is kifogynak az ötletekből, és a kínálat elcsépeltté válik. Elég lenne talán a két eseményt öszszeegyeztetni, és a tavaszi és őszi fesztiválhoz kapcsolódóan évente mindössze két alkalommal megrendezni a Falk Miksa utcai kultúréjszakát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.