Koppány: csapdák és kiutak

Törökkoppány a csőd szélén áll. Bevételei brutálisan visszaestek, mert a pár éve feltárt földgázmező kimerülőfélben van. Az önkormányzati finanszírozási rendszer abszurditásai miatt még kevesebb támogatásra lenne jogosult, mint korábban.

2008. 08. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megérkezve Koppányba, az első, amire figyelmesek lehetünk, a nagy-nagy csönd. Így délidőben kevés ember járja az utcákat, alig látni valakit. Éppen nem jön egy árva autó sem, távolról – egyetlen hangforrásként – kutya ugatását hozza a szél. A nem egészen ötszáz fős somogyi falu esetében a csend – amikor a falevelek zizegését is meg lehet hallani – mégsem szokatlan jelenség. Takaros épületek sorjáznak a főtér környékén, a szép templom kiemelkedik az összképből. Az iskolaépületen is látszik, hogy a helyiek magukénak érzik az öt szomszédos község gyerekeit is befogadó, másfél száz tanulót oktató intézményt. A barátságos hangulat ellenére valahogy mégis hiányzik az emberek jövés-menése.
A helyi önkormányzatnál jókedvű munkamegbeszélésbe csöppenünk, a hivatalban dolgozó hölgyek készségesen értesítik az éppen házon kívül lévő polgármestert. Ifjabb Varga György hamarosan megérkezik, s elújságolja: már nem olyan nagy a baj, mint amikor segélykiáltásukat megfogalmazták. Pár napja kaptak tízmillió forint gyorssegélyt, ami jelen pillanatban elég a víz színén maradáshoz. S hogy mi lesz később? Hiszen tízmillió egy település esetében nem horribilis összeg.
A fiatal elöljáró elmagyarázza: a hét évvel ezelőtt feltárt gázlelőhely lassú kiapadása csak most okozott ilyen galibát. Kiderül: az önhibájukon kívül hátrányos helyzetbe került települések támogatási rendszere meglehetősen furcsa. Mindig a község előző évi bevételeit veszik alapul a juttatás odaítélésénél. Márpedig tavaly még tizenötmillió forint iparűzési adót fizetett be a gázkutakat üzemeltető cég, az idén viszont a kitermelt nyersanyag fogytával csak ötmilliót kasszírozhatnak ebből. Ezáltal viszont a 2007-es hétmilliós támogatás helyett csak másfél millió forinttal számolhatnak. Hogy ez logikátlan? Az. Miért azt a falut, városkát kell még inkább sújtani, amely a megszokott, relatíve nagyobb adóbevételtől amúgy is elesik? Most pedig még azzal is ütnek rajtuk, hogy ha hoppon maradtál, lásd még jobban a kárát: jóval kevesebb pénzt adunk nektek. Varga György széttárja a karját, amikor hangosan értetlenkedem, s jelzi: nem ő hozta a jogszabályt.
– Nekünk az a dolgunk, hogy ha tetszik, ha nem, betartsuk azt, amit ránk róttak. Abból kell főznünk, amink van – mondja. Tavaly a tizenhat és fél millió forint iparűzési adóból a gázkitermelő cég egymaga tizenötmilliót hozott. Jövőre viszont nem lesz akkora az elvárt adóbevétel, így legalább könynyebbedni fognak a terhek. Hogy mi a véleménye az első ránézésre is morbid támogatási szisztémáról? – Ez egy nagyobb településnek is óriási hendikepet jelenthet, egy kisebbet pedig egyszerűen lenullázhat – hangzik a sommázat.
A törökkoppányiak persze igyekeznek nem ölbe tett kézzel várni a csodára, hanem maguk is megpróbálnak olyan pluszbevételi forrásokra szert tenni, amelyek munkahelyeket teremthetnek. Mostanában szó szerint gyümölcsöző együttműködésre sarkallják a helybelieket, mivel egy pályázaton elnyert segítséggel gyümölcsfeldolgozásba fogtak. A polgármester szája szegletében bujkáló mosollyal meséli: a faluban sokan nehezen tudják elképzelni, hogy a házi főzésű lekvárnak, szörpnek és más készítményeknek milyen nagy keletjük lehet a természetes ínyencségektől elszokott nagyvárosiak körében. Bizony, még saját gyermekei is elszoktak a házi tejtől, vajtól, túrótól, annyira erős a műtermékek konkurenciája. Holott ebben van a kitörési pont – egyezünk meg a perspektívában.
– Annyira kifújt a gázmező, hogy onnan már nem remélhetnek bevételeket? – hozom fel ismét a témát. A polgármester szerint – bár a remény hal meg utoljára – erre már nem szabad alapozni, hiszen eleve négy-öt esztendős kiaknázási idővel számolt a vállalat. Vannak újabb próbafúrások, ám ezek eredményessége nem garantált. Mint megtudom, a közhiedelem ellenére a bányászat sem szaporította különösebben a munkahelyek számát. Négy-öt főt alkalmaztak csak. A közeli idősek otthona 20-25 embert foglalkoztat. Ha pedig beérnek azok az elképzelések, hogy egy sérült gyermekeket befogadó központ költözik ide, kevesebb helyi lakosnak kell a húsz kilométerre lévő Tabra munkába járnia.
A bisztró feliratú vendéglátóhelyen Róth Róbert korcsmáros baráti viszonyt ápol a falubeliekkel. Lelkesítő szavai szerint minél több munkahelyet kell kialakítani Koppányban, különben a fiatalság megállíthatatlanul elszivárog. A népesség egyharmada már így is nyugdíjas.
– Tudja, mennyien voltak még ezelőtt pár évvel esténként, de még déltájban is itt nálunk? – mutat körbe a termen. – Mára alaposan leolvadt a vendégkör, ahogy a lakosság is. Szavainak némiképpen ellentmond, hogy éppen helybeli srácok játszanak egy ideig az egy szem villogó automatán, aztán letelepednek a teraszon.
– Arról ír, miként hal ki Törökkoppány? – néz rám kesernyés mosollyal az egyik egyetemista fiú. Megnyugtatom: nem ez a szándékom. Beszélgetünk, s világossá válik: dehogyis nézik ők cinikusan falujuk gondjait. Szeretnék, ha lenne jövője szülőföldjüknek. Nem hangsúlyozzák, de látszik: összetartó kis társaság az övéké, hol egyiküknél, hol másikuknál jönnek össze bulizni vagy egy kis főzésre, a nagyobb rendezvényekre pedig ott a közösségi ház. Esténként – míg jó az idő – a bisztró terasza zsúfolásig telik, még a szomszédos falvakból is sokan jönnek.
Majdhogynem túlzottan jól nevelt ez a falu – összegezhetjük tréfásan benyomásainkat. Mégis, lehet, hogy ez a megmaradási ösztön kulcsa. Van olyan szomszéd település, ahol már csupán negyvenhárman élnek – akár egy szélesebb rokoni kör. Egy középkorú hölgy elmeséli, hogy pár faluval odábbról költözött vissza szülőhelyére. Míg előbbi lakóhelyén állandóan tartani kellett napközben is a betörésektől, itt teljes a közbiztonság. – Ízig-vérig magyar falu ez, annak minden előnyével és hibájával – jutnak eszembe a polgármester szavai, aki a hátrányok közül a még mindig nem kellő összetartást kárhoztatja. Ezért akar számos ünnepi eseményt rendezni a Koppányról elszármazottak találkozójától kezdve a közeljövőre tervezett főzőversenyig, illetve a hagyományos koppányvölgyi napokig.
A magyar tradíciók tisztelete jól megfér a török kori emlékek ápolásával. A középkori alapítású, gondosan rendben tartott templom falán Antall József emléktábláját avatták fel néhány évvel ezelőtt. Nem meszszire, szintén a centrumban Gül Baba szobra áll. Ki tudja: talán a község vezetőinek az az álma is teljesül, hogy végvári játékoknak adjanak helyet. Ha pedig hasznosítható termálvízre is bukkannának, még törökfürdőt is létesíthetnének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.