Megtorpan az idei gazdasági növekedés

Nincs alapja az elemzők optimizmusának, minden jel szerint beragad az idei gazdasági növekedés. Egyre több riasztó jel lát napvilágot ezzel kapcsolatban. Komoly lassulás fenyegeti az ipart, legfontosabb exportpiacaink bajban vannak, és a mezőgazdaságnál várt rekordtermés is elmaradt.

2008. 08. 03. 19:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Beragadhat két százalék körüli növekedési ütemnél a magyar gazdaság motorja, a korábbi optimista jóslatokat ugyanis egyre kevesebb adat támasztja alá – mondta lapunknak Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője, aki szerint Magyarország számára meghatározó az unió bővülésének lelassulása. A szakember szerint a hazai gazdasági növekedés kockázata az európai fejlődés lelassulásából adódik: a második fél évre az EU több tagállamában is negatív teljesítményre számítanak, ami együtt jár az ipari megrendelések csökkenésével. Suppan példaként említette a magas benzinár következtében hanyatló autóeladásokat, valamint az ingatlanpiaci válság miatt az építőipar látványos visszaesését. Suppan hangsúlyozta: a gazdaság nem gyorsul, még a kétszázalékos növekedést is igen komolyan veszélyezteti, ha az ipari termelés a vártnál nagyobb mértékben lassul.
Márpedig ez fenyeget, hiszen tegnap is napvilágot látott ezzel kapcsolatban egy riasztó adat: az Európai Unióban a legrosszabb eredményt értük el, 11,4 százalékos visszaesést regisztráltak hazánkban az ipari cégek megrendeléseinél.
*
Ez derült ki az Eurostat tegnap közzétett friss adataiból, amely a májusi új rendeléseket hasonlítja össze a tavalyi év ugyanezen időszakával. Romániában ezzel szemben kiugró, húszszázalékos növekedés tapasztalható, míg a visegrádi államok átlaga stagnálást mutat. Idehaza a gödörből nehéz lesz kikászálódni, mivel termékeink legnagyobb külföldi felvevőpiacain – Németországban és Olaszországban – erős visszaesést mértek, az eurózóna egésze pedig éves szinten több mint négy százalékkal kevesebb megrendeléssel számolhat. A külgazdasági környezet kedvezőtlen kilátásai, az uniós átlagnál jóval magasabb infláció, és a pénzügyi piacok ingadozása így egyelőre azokat a gazdaságkutatókat igazolja, akik mindössze két százalék körüli növekedést jósoltak hazánknak 2008-ra. A mezőgazdasági rekordtermés elmaradása szintén felülírja azokat az elképzeléseket, amelyek szerint az idei bruttó hazai terméket (GDP) az agrárium húzza majd felfelé a tavalyi katasztrofális évhez viszonyított kimagasló fejlődéssel. A gazdasági előrejelzéseket egybevetve a hazai GDP alakulásával kapcsolatban az EU 1,9 százalékos, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) kétszázalékos, a jegybank és a Kopint–Tárki pedig legfeljebb 2,2 százalékos elmozdulással számol, míg a GKI háromszázalékos optimizmusával még a Pénzügyminisztérium számaira is rálicitál.
A vártnál rosszabb nemzetközi környezet, az infláció miatti aggodalom és a befektetői bizonytalanság próbára teszi gazdaságunkat – olvasható az UniCredit-csoport tegnap közzétett elemzéséből is, ami kiemeli: a kedvezőtlen külső környezet most hozza felszínre a hosszú távú helyi problémákat. Az elemzés szerint a fogyasztást elvileg a háztartások bevétele és a csökkenő munkanélküliség táplálná, hazánkban azonban a reálkeresetek 0,3 százalékos stagnálása, és a foglalkoztatottak számának további mérséklődése nem erősíti a belső keresletet.
– A háztartásoknak feszítettebb költségvetéssel kell megbirkózniuk, mint korábban, mivel fogyasztásukat az utóbbi időben egyre nagyobb arányban fedezték kölcsönökből, így az esetleges megrázkódtatásokra is érzékenyebbé váltak – írja az elemzés. Az UniCredit az államadósság további növekedésének veszélyére is figyelmeztet, elsősorban a kamatkiadások emelkedése miatt. Az inflációval kapcsolatban a tanulmány leszögezi: az élelmiszer- és olajárak emelkedése által okozott infláció régiónkban még fokozottabban jelentkezik, mivel az energia és az élelmiszerek igen nagy súllyal szerepelnek a háztartások fogyasztásában.
Az ICEG Európai Központ elemzői szerint a költségvetés szerkezetváltásának elmaradása is hátráltatja a növekedés beindulását. A kutatóintézet munkatársai a külpiacra termelő hazai kis- és közepes vállalatok erős forint miatt fokozódó terheire is rámutatnak. Az itteni multinacionális cégeket ugyanakkor nem a forint erősödése, hanem a visszafogott külső kereslet érintheti a vártnál kedvezőtlenebbül – véli az ICEG.

vezércikk a 7. oldalon

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.