Messze még az alagút vége

Akár négy-öt évig is eltarthat, amire a hitelválság okozta gazdasági lassulás véget érhet: a legnagyobb baj most már Nagy-Britanniát fenyegeti, ahol a növekedés hétéves mélyponton vesztegel, és az állam eladósodása felgyorsult. A Nemzetközi Valutaalap szerint egyre nehezebb együttesen kezelni a rekordinflációt és a gazdasági pangást.

2008. 08. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Véget ért a Gordon Brown-korszak az Egyesült Királyságban. A brit kormányfő nevével fémjelzett gazdasági fellendülés 1997-től 2007-ig tartó szakasza egybeesett Brown pénzügyminiszterségével, amely stabil alapokat adott a brit gazdaságnak, most azonban a tengerentúlról átgyűrűző hitelválság hatására hétéves mélyponton van a brit gazdasági növekedés. Az eddigi óvatos pénzügypolitika ugyan bőven hagyott vésztartalékot a szűk esztendőkre, a visszaesés azonban jóval gyorsabban csapott le a szigetországra, mint azt várni lehetett. Egyelőre az államadósság növekedésének rovására lehet még tartani a frontot, de a zuhanórepülésben lévő építőipar és az ingatlanárak esése miatt várhatóan több százezren kerülhetnek az utcára. A jelzáloghitelezés mélyponton van, csakúgy, mint a bizalmi mutatók és az egy százalékra szelídült gazdasági növekedés. A kormányfő most saját korábbi költségvetési törvényeit kénytelen megváltoztatni annak érdekében, hogy tompítsa a hitelválság negatív hatásait, és életet leheljen a belső fogyasztásba.
– A helyzet ahhoz hasonlít, mint amikor egy fogvatartott kezébe adjuk saját cellájának kulcsát – jellemzi találóan a kialakult válságot a Financial Times. A gazdasági lap hangsúlyozza: a britek Magyarországgal együtt ülnek az Európai Bizottság szégyenpadján a magas államháztartási hiány miatt. A romlást érzékelteti, hogy az Economist Intelligence Unit gazdaságkutató intézet legfrissebb világgazdasági előrejelzésében a legjobban az Egyesült Királyság növekedési kilátásait rontotta le, és az eddig jósolt másfél százalék helyett mindössze fél százalékos helyben járást valószínűsít jövőre. A hitelválság elhúzódására hívja fel a figyelmet a Nemzetközi Valutaalap (IMF) nemrég közölt stabilitási jelentése is, amely szerint a krízis eddig 945 milliárd dolláros veszteséget okozott a világban. A világszervezet egyelőre nem látja az alagút végét, bár annyit elismer, hogy a rossz adósok miatti leírások nagy része valószínűsíthetően már megtörtént.
– A lelassult gazdasági növekedés miatt egyre nehezebb kezelni a megugró infláció okozta problémákat úgy, hogy a pénzügyi stabilitás ne sérüljön – szögezi le a jelentés. Az IMF borúlátását az Egyesült Államokból a múlt héten érkező számos kedvezőtlen hír is megerősíti: a második negyedéves növekedés az elemzői várakozásokhoz képest jóval szerényebb, két százalék alatti éves ütemet mutat, miközben a 482 milliárd dollárra rúgó költségvetési hiány történelmi rekordot ért el. Szakértők szerint a hitelválság károsultjait megsegítő 150 milliárdos gyorssegély, valamint a 25 milliárd dolláros hitelkedvezmény csak csepp lesz a tengerben. Eddig több mint egymillió amerikai vesztette el az otthonát, mert nem tudta tovább fizetni a törlesztőrészleteket, és szinte minden héten érkeznek hírek egy-egy, magát eddig még tartó pénzintézet megroggyanásáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.