Ellentmondó információink vannak arról, hogy Bauer Miklós, a kommunista diktatúra politikai rendőrségének alezredese vajon életben van-e még. A Magyar Nemzet interjút akart készíteni az államvédelmis tiszttel, ennek szervezése során szembesültünk azzal a meghökkentő ténynyel, hogy nem lehet biztosan tudni, hol van Bauer Miklós.
Egy internetes oldal, a Wikipédia szerint a kínzási módszerei miatt a „körmös Bauer” gúnynév tulajdonosa néhány nappal Nagy Imre kivégzésének 50. évfordulója előtt meghalt.
*
Bauer Miklós fia, Tamás, volt szabad demokrata országgyűlési képviselő lapunknak nem akarta megerősíteni édesapja halálhírét. – Nem tudom megerősíteni, maradjunk ennyiben – nyilatkozta a politikus. Kérdésünkre, tesz-e lépéseket, hogy a bárki által szerkeszthető internetes oldalról eltávolítsák az információt, azt közölte, hogy nem. Hozzátette: „annak a felelőssége, aki oda tette” (mármint a halálhírt, a szerk.). Munkatársunk a beszélgetés elején kérte Bauer Tamás közreműködését egy édesapjával készítendő interjú megszervezésében. A liberális politikus válasza az volt, hogy édesapja a Magyar Hírlapban megjelent 2000-ben készült interjújával lezártnak tekinti sajtónyilatkozatait.
Eörsi Mátyás SZDSZ-es országgyűlési képviselő, aki 1987-ben Bauer Miklóssal ügyvédi irodát alapított, viszont azt mondta, hogy úgy tudja, egykori munkatársa meghalt, ám ő is csak később szerzett erről tudomást. – Utólag hallottam – közölte a Magyar Nemzettel. Kuncze Gábor, a Szabad Demokraták Szövetségének volt elnöke a halálhírre vonatkozó kérdésünkre ennyit mondott: „Nem hallottam róla.” Horn Gábor, a párt ügyvivője sem tud róla, hogy Bauer Miklós meghalt volna. Földes György, a Politikatörténeti Intézet főigazgatója kérdésünkre válaszolva elmondta, tőlünk hallja először ezt a hírt.
Az ÁVH-s alezredes az ötvenes években más mellett részt vett Ries István igazságügyi miniszter kihallgatásában és kegyetlen megkínzásában. Ebben az időszakban követte el azokat a kínvallatásokat, amelyek miatt a „körmös” gúnynévvel illették. A szociáldemokrata Riest 1950. július 7-én tartóztatták le hűtlenség, korrupció és szabotázs vádjával, ügyében szeptember 11-ig tartott a vizsgálat, akkor szállították át a váci rabkórházba, ahol szeptember 15-én meghalt. Bauer Rajk László volt belügy-, majd külügyminiszter kihallgatásában is szerepet vállalt. Rajkot 1949. október 15-én végezték ki.
Bauer Miklós életéről részletesen a Magyar Nemzet hétvégi Magazin mellékletében olvashatnak.
Milliárdos fürdőfejlesztés Egerben: már a jövő nyáron elindulhat a kivitelezés
