Napi álmok

Darvasi Ferenc
2008. 08. 26. 13:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Péntekenként 12 lány jár a Maffia-klubba (először kis-, majd végig nagybetűvel szerepel ez a kifejezés a könyvben), barátnők, akik olyan játékot űznek, amelyben egy nyomozó vezetésével kell megtalálni a gyilkosokat. A fiatal hölgyeket azonban nem egyedül ez az időtöltés köti össze, hanem az is, hogy mindegyikük életében feltűnt Lajos, a nagy szívtipró. Lajos, aki jó ideje eltűnt. Bár körlevelekben tájékoztatja a lányokat élete alakulásáról, írásai olyanok, mintha nem is ő vetette volna papírra őket. Erre ráébredve kezd el a regény főhőse, Ágota kutatni: él-e a férfi, hová tűnt; s ha esetleg meghalt, ki ölte meg?
A regénybeli nyomozó neve természetesen nem véletlenül Ágota. Karafiáth Orsolya jócskán rájátszik Agatha Christie-re: tőle választ mottókat a fejezetek élére, valamint Lajos családnevével (Gloriett) és Poirot megemlítésével is utal rá. A Maffia-klub elsősorban bűnügyi regény – lehetne. De sok minden hibádzik és hiányzik ahhoz, hogy valóban az legyen. Ágota levelek, naplók, prózaszövegek, monológok és magnófelvételek alapján kutat Lajos után. A kötetet eluralják ezek a személyes vallomások, amelyeket megfelelő narráció híján nem sikerült kordában tartani.
Amitől igazán krimi a krimi, az itt nincs meg: a nyomozó nem nyomoz, csak meghallgat, alig-alig töpreng, nincsenek látványos gondolatmenetei. Ha gyanakodik valakire, felsorolja, milyen indítékai lehetnének a gyilkosságra – de mégsem kezd intenzívebben kutatni az adott ember után. A szerző alkalmaz krimikliséket, van itt nyomozósegéd és téves leleplezés is, de mindkettő nagyon snassz módon, kifejtetlenül megírva. A legesetlegesebb és -sutább az, ahogy Ágota, különösebb logikai műveletek nélkül, csupán a szerencséjének köszönhetően, megfejti a bűnügyet.
A Maffia-klub gyorsan összecsapott, átgondolatlan munka. Karafiáth nem bíbelődik az apróbb dolgokkal, stílussal, nyelvezettel, egy-egy szituáció részletesebb kibontásával. Nóra nevű szereplője gyaníthatóan irodalmi világcsúcsot ér el, amikor egy oldalon négy álmát is el tudja mesélni; csak Dóra, a gyógytornász veszi fel vele a versenyt, aki egy-egy szereplőre maximum három-négy rövid mondatot szánva mutatja be a kórházi ápoltakat. Nem egy monológ, párbeszéd tűnik erőltetettnek, életidegennek, sablonosnak, kínosan fiataloskodónak. A szerelmi bölcselkedések színvonala a női magazinokét vagy a lányregényekét idézi. Mindennek tetejébe sok a suta, ügyetlenül megfogalmazott mondat. (Az egyik mélypont: „Mint valami szülő által bekapcsolt biztonsági öv, úgy öleltél, szorítottál. Forróságod átütött a hátamon. Egyszerre voltál gyengéd és szoros.”) Valahogy nem érezni befektetett energiát a regényen. A Maffia-klub kriminális könyv, szerzője ennél nyilván ezerszer jobb teljesítményre is képes.
(Karafiáth Orsolya: A Maffia-klub. Ulpius-ház, Budapest, 2008. Ára: 2999 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.