Napi sajtószemle

2008. 08. 26. 13:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

FT.com
Anatol Lieven, a londoni King’s College professzora és az Új Amerika Alapítvány vezető kutatója, aki a londoni Times című napilapnak dolgozott haditudósítóként Grúziában a kilencvenes években ott folyó polgárháború idején, a globális londoni lapban megjelent cikkében azt írja, hogy a nyugati kormányok és elsősorban az Egyesült Államok „jócskán felelősek azért, hogy a grúzok megtámadták Dél-Oszétiát, és megérdemlik azt a megaláztatást, amelyben most részük lett”. Ugyanebben a cikkben Lieven nem hallgatja el azt sem, hogy Szaakasvili egyáltalában nem az a demokrata, akinek a sajtó nagy része lefesti, sőt: „a Bush-kormány még súlyos nyomást is gyakorolt amerikai és nemzetközi választási megfigyelő csoportokra, hogy ne ítéljék el a Szaakasvili-kormány súlyos kihágásait a grúziai választások idején”.


THE WALL STREET JOURNAL
Szerkesztőségi oldalán, illetőleg véleményrovatában az amerikai neokonzervatívoknak szabad teret engedő amerikai pénzügyi-politikai lapban megjelent írás szerint Putyin és „a mi szabályaink” között kell választani Grúzia esetében. A cikk dicséri Szaakasvili „fiatal minisztereit”, akik közül sokan végeztek Amerikában
és Izraelben.


Asia Times
A geostratégiai kérdésekkel foglalkozó pánázsiai honlapon M. K. Bhadrakumar, a világszerte széles látóköréről és tapasztalatairól ismert nyugállományú indiai nagykövet az orosz–grúz konfliktusról készített elemző cikkében megjegyzi azt is, hogy Grúzia a Dél-Oszétia megtámadása előtti időkben harmincszorosára növelte katonai költségvetését.


The Market Oracle
A világpiaci prognosztizálással és tendenciákkal foglalkozó hírportál az ismert, globális kőolajpiaci kérdésekkel foglalkozó szakértő, F. William Engdahl írását közli arról, hogy – hangzik a cikk címe – Washington téves számításával nukleáris háborút kockáztat Amerika és Oroszország között, Moszkvával szembeni konfrontációjával. A cikk izraeli hírszerzési forrásokra hivatkozva azt is feltárja, hogy Szaakasvili grúz elnök ezer izraeli katonai kiképzőt hívott az országba, ezenkívül izraeli fegyvereket, valamint hírszerző eszközöket vásárolt a zsidó államtól. Izraelnek komoly érdeke fűződik ahhoz, hogy a Tbiliszin áthaladó, Törökországba menő vezetékből kőolajat kapjon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.