Hiába a kilenc hónapja tartó országos mozgalom, amelyhez több mint kétszáz kistelepülés csatlakozott, minden jel arra mutat, hogy a kormány nem akarja megtartani a kis iskolákat – állapította meg Lányi András, az Élőlánc a kisiskolákért mozgalom vezetője.
– Végszükség esetén leállunk veletek tanácskozni is, aztán szépen menjetek haza: a hatalom a mi kezünkben van, és azt csinálunk, amit akarunk – jellemezte a kormányzat hozzáállását Lányi. Emlékeztetett: hiába szerveztek több konferenciát, hiába dolgoztak ki és juttattak el az Oktatási Minisztériumnak szakmai csomagot, az ígéretek ellenére a tárca nem vizsgálta felül a kis iskolák ellehetetlenítését jelentő intézkedéseket. A mozgalom továbbra is azt szeretné elérni, hogy az iskolák normatív támogatását az intézményekben folyó szakmai munka színvonala, és ne a létszám és pénzügyi szempontok alapján határozzák meg. – A jövő évi költségvetés eddig ismert számai, tervei alapján azonban nincsenek meg a kis iskolák működtetéséhez szükséges normatívák – jegyezte meg Lányi András.
– A kis iskolák bezárása mindössze kétszázalékos forráskivonást jelent, miközben az oktatási tárca azt hangoztatja, hogy 120 milliárd forint, ennek összehasonlíthatatlanul többszöröse áll rendelkezésre fejlesztésre – hangsúlyozta Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke. Mindeközben 220, a mozgalomhoz csatlakozott kistelepülés polgármestere fordult levélben Hiller Istvánhoz. Ebben felhívják a tárcavezető figyelmét, hogy a kistelepüléseken élő, számos esetben hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek és családok számára végzetes következménnyel járhat a helyi iskola bezárása, a gyermekek kényszerű utaztatása.
Több hétre bezár a Keleti pályaudvar
