A város 2006-ban nyerte el az EKF címet, de a projektben korábban részt vevők szerint is csaknem másfél évig alig történt valami az előkészítésben. A beruházásokkal és programokkal együtt mintegy 44 milliárd forintos összköltségű EKF-projektet az Állami Számvevőszék ez év tavaszán, március 6-ig bezárólag vizsgálta, de az ellenőrök figyelembe vették a június 26-ig meghozott döntéseket is.
Az anyag súlyos kritikákat fogalmaz meg a pécsi programról. Az ÁSZ-jelentés szerint a megvalósítás késésben van, a beruházások jelentős részénél az előkészítés a pályázatban tervezettnél lényegesen lassúbb. A szakemberek megjegyzik, hogy a tervezett kulcsprojektek egy része várhatóan nem készül el 2010 elejére, s ez kérdésessé teszi az EKF színvonalas lebonyolítását.
Az ÁSZ rögzíti a sajtóból már régóta ismert tényt, miszerint az önkormányzat a kormány döntését követően nem hozta meg a szükséges határozatokat a program kulturális stratégiájára, a fejlesztési projektek műszaki előkészítésére, illetve ezek összehangolására, noha a cím elnyerése után azonnal ki kellett volna dolgozni a kulturális koncepciót – ez csak idén májusban történt meg –, majd ennek alapján elkészíttetni a megvalósíthatósági tanulmányokat. Ráadásul az új létesítmények működtetése és finanszírozása sincs kidolgozva, nem határozták meg azok országos szintű feladatellátásával kapcsolatos támogatásokat.
Az előkészítésre felhasznált források átláthatóságát az önkormányzat és a projektben közreműködő szervezetek nem biztosították. (Az önkormányzat, az Európa Centrum Kht. jogutódja, a programot lebonyolító Pécs 2010 Menedzsment Központ Kht. és a Fejlesztési Kft. a vizsgált években a kiadásokat nem rendszerezte.) A jelentés szerint a projekt indulásakor nem jelölték ki azt a személyt a kormányzati oldalról, aki biztosítja a kabineten belüli koordinációt. Ezen túlmenően nem volt megfelelő a közreműködők gyors és hatékony együttműködése. Az előkészítés hiányosságai is bizonyították, hogy a projektre az önkormányzat nem volt felkészülve, ezért indokolt lett volna szakértőkből álló projektszervezet létrehozása.
A jelentés nyilvánosságra kerülése után a polgármester, Tasnádi Péter és az EKF főigazgatója, Mészáros András közös sajtóközleményt adott ki. Szerintük a program pénzügyi finanszírozása teljes mértékben nyomon követhető, az ÁSZ kritikájára pedig úgy reagálnak, hogy a „téves megállapításra minden bizonnyal az vezethetett, hogy ez a rendszer mindössze 2007-ben, tört évben állt fenn”.
A kommüniké szerint 2007 májusáig két elkülönített szervezetben folyt a fejlesztések és kulturális programok előkészítése, de a múlt év májusától minden EKF-fel kapcsolatos munka a Menedzsment Központnál (az Európa Centrum Kht. jogutódjánál) összpontosul, tehát a két intézménytől gyűjtött adatokból lehet csak az elmúlt évre vonatkozó adatokat kinyerni. A késésről megjegyzik, hogy az ÁSZ-jelentés összhangban van az általuk eddig is kommunikált határidőkkel, bár „félreértésre ad okot a fejezet címe”. Megjegyzik, tartani tudják a tervezett határidőket.
A pécsi vezetők szerint a beruházások 2010 tavaszára elkészülnek, a közterek és parkok projektben 2009-től folyamatosan adják át a területeket. Az új létesítmények finanszírozásával kapcsolatban hangsúlyozzák, hogy a Pécs által megrendelt, az uniós források lehívásához szükséges megvalósíthatósági tanulmányok legfontosabb feladata a projektek fenntarthatóságának bizonyítása – ez az EU-támogatás alapfeltétele.
Szerintük a számvevőszék néhány megállapítása a vizsgálat óta eltelt időszakban okafogyottá vált, többek között kinevezték a kormányzati koordinációért felelős tárcaközi bizottságot, valamint elkészült a kulturális koncepció is.
Milliárdos fürdőfejlesztés Egerben: már a jövő nyáron elindulhat a kivitelezés
