Ráfizetéssel járt az elbocsátás

Sokkal inkább ráfizetést, mintsem megtakarítást jelentenek a közszférában végrehajtott leépítések. Az elbocsátott közszolgák többsége nem tud elhelyezkedni a versenyszférában, azaz a munkanélküliek számát gyarapítják, másokat viszont visszavesznek a közszolgálatba – azaz kiderül: úgymond feleslegesen küldték el őket, fizetve annak minden költségét.

Bákonyi Ádám
2008. 08. 26. 13:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tervezettnél mintegy tíz százalékkal teljesítette túl a kormány a központi közigazgatásban végrehajtott létszámcsökkentést, így 37 helyett nettó 46 milliárd forintos megtakarítást sikerült elérnie – jelentette be nemrég elégedetten Veres János. Az elbocsátottakon túl szakértők sem osztoznak a pénzügyminiszter örömében, mondván: sokkal inkább ráfizetést, mintsem megtakarítást jelentenek a közszolgálatban végrehajtott leépítések.
– Köztudomású, hogy a rendkívül magas elvonások miatt a munkaadó és a munkavállaló által befizetendő illetmények együttesen közel azonosak a bruttó bérekkel. Így minden elbocsátott dolgozó után ennyivel csökken az állami bevétel is – mondta lapunknak Yerecyan Ara. Az osztrák gazdasági tanácsadó hozzátette, ez nullszaldós egyenleget jelentene, ha az államot nem terhelnék az elbocsátottak után új költségek. De terhelik, ilyenek például a végkielégítés, a segélyek, tehát a végeredmény az, hogy minden elbocsátott dolgozó az államnak nem hasznot, hanem jelentős veszteséget jelent.
Sárközy Tamás, a közszféra racionalizálásával, hatékonyabbá tételével 2004–2005-ben megbízott kormánybiztos is hasonló véleményének adott hangot. – Pusztán attól, hogy ötezer embert elbocsátanak, még nem lesz olcsóbb az adminisztráció. Ennyi bér nem nagy megtakarítás, főleg, ha végkielégítést kell fizetni. Viszont ha hatékonyabban és ellenőrzöttebben működik a rendszer, akkor kevesebb pénz kell a fenntartásához – hangoztatta több alkalommal Sárközy.
Az elbocsátások költséghatékonyságának mond ellent a Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezete is. Tapasztalataik szerint a leépítéseknek hosszú távon biztos nincs semmilyen haszna, hiszen már több hazai és külföldi felmérés is bizonyította, hogy évek múlva újra feltöltik ezeket a helyeket, mivel a megmaradt munkaerő nem tudja ellátni a többletfeladatokat. Hazai példa: a Bokros-csomag idején tizenötezer közszolgától váltak meg, ám egy-két év múlva már ugyanazzal a létszámmal dolgoztak a hivatalok. Ugyanez volt megfigyelhető a földhivataloknál is, ahol a nagyarányú elbocsátások után jelentősen megnőtt az ügyhátralék, és több millió forintot kellett beleölni, hogy ezt a lemaradást végül ledolgozzák. Ez azonban pénzkidobás, hiszen az új embereket megint be kell tanítani, ami a munkafolyamatok lassulását is jelenti.
A szakszervezet adataiból kiderül: 2003-ban csaknem hétezer ember állását szüntették meg az állami szektorban; ezek fele valamilyen ellátást vett igénybe, például előre hozott öregségi nyugdíjat, de a többiek helyzete elkeserítően alakult: évekkel az elbocsátásuk után nagy részük még mindig nem talált magának állandó munkát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.