Pikkelyszerű, tompa fényű páncélok, karcsúsított, nőies formák, sötét színek – ezek jellemzik Mojzes Dóra Organikus formák, futurisztikus látvány című diplomamunkájának darabjait, amelyek nem csak a mi érdeklődésünket keltették fel. – Az egyik fő koncepcióm az origami volt, sziluettre pedig a negyvenes évek stílusát használtam: széles váll, karcsú derék. De belevettem a munkámba H. R. Giger Alienjét is, legalábbis hangulatra, mert ez a világ nagyon közel áll hozzám – magyarázza Mojzes Dóra, akit saját bevallása szerint a lovagpáncélzat és a rockzene is inspirált. – Ezzel a munkával az volt a célom, hogy magamat mutassam meg. Mindent úgy váltottam valóra, szabadon, ahogy én akartam – teszi hozzá, a friss diplomás tervező. – A fekete szín a kedvencem, de hogy legyen némi tónusbeli differencia, legalább négy-öt különböző anyagminőséggel dolgoztam.
A kollekció elkészítésénél Mojzes Dóra teljesen szabad kezet kapott, témavezető tanára, Kisfaludy Márta inkább csak terelgette. – Szerettem volna hot couture-ös, kézimunkás darabokat készíteni – mondja –, nem utcai viseletnek szántam ezeket, de direkt úgy építettem fel a kollekciót, hogy legyenek benne a kicsit elvontabb, látványosabb ruhák mellett teljesen hordható ruhák is, amelyeket, ha megszabadítunk néhány díszítőelemtől, bárhová fel lehet venni. – A terv sikerült. A testhez simuló nőies ruhát blézerrel vagy blézer nélkül sok nő, akár a gömbölyded formáknak kontrasztot állító, szúrós origamis díszítésekkel együtt is biztosan szívesen viselné. Persze van merészebb darabja is a kollekciónak, méghozzá a talán legnagyobb sikert aratott, óriási, pikkelyes-páncélos felépítésű, sárkánybőrre emlékeztető kapucnival felszerelt hosszú, fekete kabát.
Hogy hogyan ötvöződtek a buja női formák az éles, kemény karakterrel, arról Mojzes Dóra így beszél: – A negyvenes évekbeli nő áll hozzám a legközelebb. Nőies, de határozottságot is áraszt magából a széles vállú, militaris ruhákban, a kettő épp megfelelő arányban oszlik el benne. Sosem voltam habos-babos kislány, de a nőies vonalakat mégis fontosnak tartom. – Bár a kollekció megtervezése sok munka volt, az elkészítésre két hónap állt rendelkezésére, hogy egy varrónő segítségével öszszeállítsa a ruhákat, amelyekhez Londonban vásárolta az anyagot. A brit főváros nem ismeretlen Mojzes Dóra számára, hiszen egy szemesztert a London College of Fashion-ben végzett el, s tervei között szerepel, hogy ott próbál szerencsét, mert meggyőződése, hogy ez a város sok lehetőséget tartogat a divattal foglalkozók számára. – Szeretnék egy tervezőháznál elhelyezkedni, és már van is egy-két hely, ahová biztosan mehetnék – mondja Mojzes Dóra, aki egyébként sok pozitív visszajelzést kapott diplomamunkájára. Filmekhez, fotózásra is elkérték már a ruhákat, a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete díjat ítélt neki, sőt, meghívták Debrecenbe stílustervezést tanítani.
– Készítek kiegészítőket – mutatja fekete, csatokkal kivert bőrtáskáját – és ha van rá lehetőség, akkor a bőrt is belekombinálom öltözékterveimbe. – Amikor a színekről faggatjuk, mosolyogva böki ki: – Ha azt csinálom, amit akarok, akkor marad a fekete, de ha a megrendelő más színt szeretne, akkor persze köthetünk kompromisszumot.
Szijjártó Péter: a Közel-Keleten is Donald Trump a béke neve, akárcsak Ukrajnában
