Újabb ötezer hektár ültetvénytől búcsúzhatunk

Azóta, hogy csatlakoztunk az Európai Unióhoz, minden a feje tetejére állt. A tavaly megszületett óriási borreform keretében például a teljes közösségi alapjogot felforgatták – állapította meg a minap egy Balatonlellén tartott szőlészeti és borászati konferencián a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) főtitkára. Horváth Csaba közölte: az augusztus 6-án megjelent, és a mától hatályos rendelet szerint augusztus 21-ig támogatási kérelmet nyújthatnak be a szőlősgazdák újabb ötezer hektár ültetvény kivágására.

Jakubász Tamás
2008. 08. 21. 9:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azt vártam a csatlakozástól, hogy az unión belül lesz egy olyan stabil, jól kialakult rendszer, amelyben mindenki kristálytisztán látja a tevékenységi körét és annak feltételeit. Ahelyett, hogy mi vettük volna át a biztos hátteret, a nyugalmat Brüsszeltől, jogi vesszőfutásra kényszerülünk – jelentette ki a szakmai konferencián Horváth Csaba. A HNT főtitkára úgy látja, nem igazán értenek a szőlő- és bortermeléshez Brüsszelben. – Ráférne az Európai Bizottságra egy alapfokú borászati tanfolyam – vélekedett. Majd azzal folytatta, hogy tapasztalata szerint az utóbbi időben megváltozott az Európai Bizottság hazánkkal szembeni „állásfoglalásainak gyakorlata”.
– Múlóban van az az idő, amikor a pályázatoknál elkövetett botlásainkat, apró vétségeinket némi jóindulattal, a frissen csatlakozott országokkal szemben illő, kötelező elnézéssel kezelték. Keményebb időszak következik, vége a toleranciának – mondta határozottan Horváth Csaba.
Majd arról beszélt, hogy a hazai borágazat a csatlakozáskor rosszul mérte fel az erőviszonyokat. Nem számolt azzal, hogy miközben a tagállamok összességében évenként 150-180 millió hektoliter bort készítenek, mi csak hárommillióval járulunk hozzá ehhez.
– Alapvetően ez utóbbi határozza meg a helyzetünket. Tehát nem mi vagyunk felelősek az európai bortermelésért. Nekünk kell alkalmazkodni. És ha tetszik, ha nem, ki kell dolgoznunk és követnünk kell egy alkalmazkodási stratégiát. Számunkra a legfontosabb most a belpiac. Fel kell hát készülnünk arra, hogy a fogyasztást nem a borászati technológiánk, hanem a fizetőképes kereslet határozza meg.
Horváth Csaba úgy látja: az
Európai Unió most kivágásokkal, telepítéskorlátozásokkal és engedménykötelezett lepárlással próbálja megszüntetni a felesleget. – Nem igazán nagy eredménnyel – jegyezte meg. – Most nemcsak a támogatási pénzek újraelosztásáról van szó, hanem a működési szabályok átalakulásáról is. A magyarországi kivágások tekintetében azok az ötvenöt éves gazdálkodók élveznek előnyt, akik huzamos idő óta kizárólag szőlő- és bortermeléssel foglalkoztak. (Más forrásból úgy tudjuk: azok a termelők, akik szerződésben vállalták a környezetkímélő gazdálkodást, nem pályázhatnak kivágási támogatásra.)
– Korábban mindig a szüret idején néztünk körül, most már februárban is ezt kell tennünk, merthogy a világ másik részén kétszer szüretelnek. Miközben velünk visszafogatják a termelést, a déli félteke országaiban 2005-ben már tíz százalékkal nőtt a szőlőtermés – figyelmeztetett.
– És mi a helyzet idehaza? – kérdeztük a főtitkárt.
– A határnyitás előtt a borbehozatal egymillió hektoliter volt, 1990 után százezer hektoliter, 2007-ben pedig már annak két és félszerese, 250 ezer hektoliter lett. Az unió országaiból 246 ezer hektoliter bor érkezik, és nem kevésbé „idegesítő” az olaszországi, a chilei és a cseh bor behozatala sem – válaszolta. Majd rögvest hozzáfűzte: Magyarország borkivitele 2007-ben 700 ezer hektoliter volt, amit ő reálisnak tart, és úgy véli: nincs szükség nagyobb külpiaci attraktivitásra.
A behozott borok mennyiségét és minőségét firtató kérdésünkre kifejtette: a statisztika most 270 ezer hektoliter importborról tud, ám gyanítható, ez csak a jéghegy csúcsa. Vannak, akik 400 ezer hektoliterről vagy még annál is többről beszélnek.
– Az agrártárcához fordulunk, és javasoljuk az importborok mielőbbi készletellenőrzését, és természetesen azok minőségének ellenőrzését is. Ez azért is indokolt, mert nem szeretnénk rontani a magyar szőlőtermelők szüret előtti pozícióját. A nagy borfelvásárló cégek számának csökkenése éppen elég nagy gond számukra. A bor bizalmi árucikk. Ha a magyar bortermelőt ellenőrzik, és nála kifogásolják, hogy a borospalack hátcímkéjén nem szerepel a kéntartalom, akkor a külföldi boroknál is meg kell követelni az előírások betartását.
Ami pedig az idei szüret kilátásait illeti, a bortermelők panasza szerint ellepi a lisztharmat a szőlőket. Horváth Csaba hozzáfűzte: a dunántúli ültetvényekben valóban számolni kell a lisztharmat támadásával, miközben Nógrádban és néhány alföldi megyében a jég tett kárt a szőlőkben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.