A kábítószer elleni küzdelem nevében gyűjt adományokat fedőszervezetén keresztül a szcientológiai „egyház”. A Xenu nevű galaktikus uralkodóban hívő embereket tömörítő, üzletszerűen működő társaság az Együtt Egy Drogmentes Magyarországért (sic!) mozgalom nevében, de szóróanyagában az „egyházat” nem említve hívja fel a figyelmet arra, hogy míg tíz évvel ezelőtt a fiataloknak még 85 százaléka részesült iskolai drogfelvilágosításban, addig 2007-ben már csak mindössze 10 százalékuk. A mozgalom ennek érdekében drogfelvilágosító füzeteket és filmeket kíván eljuttatni az iskolákhoz, amihez támogatók segítségét kéri. Mint olvasható, 50 darab DVD-t harmincezer, ezer darabot hatszázezer forintos hozzájárulás esetén tudnak elkészíteni. Megemlítik azt is, hogy a mozgalom védnökei között olyan személyek szerepelnek, mint például Erdei Zsolt, Gálvölgyi János, Janics Natasa, Schmitt Pál és sokan mások. A kör e-mailek útján is terjesztett hirdetésben semmiféle hivatkozás sincs a szcientológiára, internetes oldalukat, a www.drogmentes.hu-t böngészve azonban hamar kiderül, hogy valójában kik állnak a háttérben. Az oldal felépítése és a kábítószer-ellenes kampány egésze jól illeszkedik a szcientológusok kommunikációs stratégiájába, hiszen alapüzeneteikkel a hátteret nem ismerve ebben az esetben is könnyű azonosulni. A mozgalom alapítója, Kunfalvy Ákos például kifejti a társaság honlapján: a „drog a világ legegyszerűbb és legtökéletesebb kontrollálási módja, hogy leromboljuk vele a tudást, az önbecsülést, a józan ítélőképességet”.
Talán a hangzatos és csábító szlogeneknek köszönhető, hogy annyi ismert és ismeretlen ember – saját adataik szerint eddig 46 ezer – csatlakozott Magyarországon a mozgalomhoz. Többségüknek feltehetően fogalmuk sem lehetett arról, hogy aláírásukkal a szcientológusokat támogatják, legalábbis ez derül ki a többek között volt szcientológusok által üzemeltetett Objektivszcn.blog.hu anyagaiból. Mások mellett idézik Vikidál Gyulát, aki közli: „Én már kértem, hogy töröljenek a francba. A szcientológusokkal én nem tartom a kapcsolatot.”
Azontúl, hogy a nemesnek tűnő céllal bújtatottan a szcientológusokhoz juthatnak támogatások, a felhívással kapcsolatban más probléma is felvetődik. Mint Kunfalvy Ákos fogalmaz az említett oldalon, „L. Ron Hubbard (a szcientológiai egyház alapítója) a világon egyedülálló módszert dolgozott ki arra nézve, hogyan lehet teljesen rehabilitálni egy drogost, és újra visszaadni neki az önbecsülését, és ezáltal újból teljes értékű tagja lehet a társadalomnak. Ez egyedülálló. Több mint 80 százalékban sikeres a hagyományos pszichiátriákon végett 0–1,2 százalékos sikerű drogrehabilitációkkal szemben.” Ezt az adatot tudományosan alátámasztó felmérés nem létezik, ezzel szemben tény, hogy a szcientológusok tagadják általában a pszichiátria és a pszichiátriai kezelések, így a drogbetegeket gyógyító pszichiátriai és addiktológiai kezelések jogosultságát, a tudományágat pedig rendszeresen „haláliparnak” nevezik. (Lásd korábbi írásunkat: Árnyjáték – L. Ron Hubbard szelleme és a Lipótmező végnapjai. Magyar Nemzet Magazin, 2007. április 28.)
A Magyar Addiktológiai Társaság és az Ártalomcsökkentők Szakmai Egyesülete a közelmúltban közleményben reagált a mozgalom szervezkedéseire, felhíva a közvélemény figyelmét, hogy a szcientológusok kábítószer-ellenes és prevenciós programjaikban – szerintük – szakmailag téves állításokat fogalmaznak meg. Aggasztónak tartják – mint olvasható –, hogy számos közéleti személyiség, köztük olimpiai bajnokok, színészek és hivatásos rendőrtisztek is a félrevezetés áldozatául estek, továbbá, hogy a kétes hitelességű „tájékoztató kampányt” ismert multinacionális cégek szponzorálják.
Ám a drogok elleni küzdelem túlságosan is hatásos hívó szónak tűnik – tehetjük hozzá, az üzletnek pedig mennie kell tovább.
Ők az idei Anna-bál szépei
