Török Zsolt tegnap annak apropóján nyilatkozott, hogy elkészült az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentése, amely a turizmusfejlesztés 2001-től napjainkig folytatott gyakorlatát vizsgálta. A szocialista képviselő a gyógyfürdők esetét emelte ki, amelyek támogatására 2002-ig hétmilliárd forintot költött az Orbán-kormány, de a 13 beruházás Török szerint csődöt mondott. – Már egy 2005. évi számvevőszéki jelentés is súlyos hibákat tárt fel, például azt, hogy az előkészítéseknél figyelmen kívül hagyták az egészségmegőrzés és az idegenforgalom összefüggéseit. Így történhetett meg – mondta –, hogy néhány kilométerre egymástól is működik két veszteséges vállalkozás, mivel egymás szomszédságában nem tudnak fejlődni. Csakhogy a jelentés összességében számos pozitív megállapítást tesz a kérdéses időszakra vonatkozóan, ami nem mondható el például a pécsi Európa kulturális fővárosa programról szóló megállapításairól. Olvasható, hogy a fürdők területe 1,8-szeresére, a fedett fürdők területe a kétszeresére nőtt, igaz, a bevételek valamivel elmaradtak a kiadásoktól.
Az ÁSZ a teljes időszakban 17 beruházást vizsgált, és a számvevők rámutattak arra is, hogy a szakmai-műszaki előkészítés a beruházások 41,2 százalékánál nem volt megfelelő, és 82,3 százalékban eltértek az előirányzott költségektől is.
Sajtótájékoztatóján Török Zsolt kérdésre válaszolva viszont helyeselte a kormányzat kommunikációs költségeit. Azt mondta, az Európai Unió előírja, hogy az uniós támogatások négy-hat százalékát a fejlesztések népszerűsítésre kell költeni. A Fidesz szerint a szocialistáknak hat év kormányzás után inkább saját bizonyítványukkal kellene foglalkozniuk. Cser-Palkovics András, a párt helyettes szóvivője úgy látja: jobb lenne, ha az MSZP a gazdasági válsággal foglalkozna.
Rejtélyes üzenettel búcsúzik Orbán Viktor Tusnádfürdőtől
